Arama sonuçları

Okul servislerine ‘güvenlik’ için getirilen düzenleme yine ertelendi

Okul servislerine ‘güvenlik’ için getirilen düzenleme yine ertelendi

Okul servislerine ‘güvenlik’ için getirilen düzenleme yine ertelendi. Okula servisle giden çocukların güvenliği için getirilen düzenleme yine bir yıl ertelendi. Okul servislerini daha güvenli hale getirilecek değişiklikler arasında sensör ve araç içi kamera gibi sistemlerin yer almasını öngören düzenlemenin başlangıç tarihi 3 Eylül 2020 oldu.

2017’de İzmir’in Çiğli İlçesi’nde 3 yaşındaki Alperen Sakin’in servis aracında unutularak hayatını kaybetmesi üzerine okul servislerinin güvenliği güneme gelmişti.

OKUL SERVİSLERİNE 'GÜVENLİK' İÇİN GETİRİLEN DÜENLEME YİNE ERTELENDİ

Bunun üzerine 3 bakanlık Ulaştırma, İçişleri ve Milli Eğitim bakanlıkları okul servisleri için düzenle kararı almıştı. Okul servisleriyle ilgili yönetmelik hazırlandı. Buna göre, her koltukta oturmaya duyarlı sensörlü sistem bulundurulacak, her çocuk için 3 nokta emniyet kemeri ve gerekli koruyucu tertibat sağlanacak, araçlara da kamera kayıt cihazı konulacaktı.

Yönetmelik 25 Ekim 2017'de yayınlandı ama bu değişiklikleri yapmaları için okul servislerine 3 Eylül 2018' kadar süre tanındı. Ancak artan maliyetler nedeniyle uygulanma tarihi 3 Eylül 2019'a ertelendi. Yönetmeliğin uygulanma tarihi bu yıl bir kez daha ertelendi. Bu değişikliklerin yapılması için verilen süre 3 Eylül 2020’ye uzatıldı.

Yaklaşık 3 milyon öğrenci ile 5 binden fazla okulun bulunduğu İstanbul’daki 25 bin okul servisinin yüzde 30’unun yani 8 bininin kaçak olduğu ifade edilmişti. Üstelik 25 bin okul servisi içinde özel kreşler de bulunmuyor.

 

28-07-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş