Arama sonuçları

Okul sporlarında 1,5 milyon öğrenci mücadele etti

Okul sporlarında 1,5 milyon öğrenci mücadele etti

Okul sporlarında 1,5 milyon öğrenci mücadele etti. Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ömür Fatih Karakullukçu, 2018-2019 eğitim sezonunda 54 branşta 1 milyon 535 bin 82 öğrencinin okul sporları müsabakalarına katıldığını belirtti.

2016'da bu göreve seçildikten 2 ay sonra Trabzon'da 2016 Dünya Okul Sporları Olimpiyatları'nı (Gymnasiade 2016) düzenlediklerini hatırlatan Karakullukçu, okul sporlarında mahalli derece alan sporcuların Türkiye şampiyonalarına, yurt içi şampiyona ve turnuvalarda derece alan sporcuların ise dünya şampiyonalarına katılmaya hak kazandıklarını belirtti.

Karakullukçu, "2018-2019 eğitim sezonunda 54 branşta 1 milyon 535 bin 82 sporcu öğrenci okul sporları müsabakalarına katıldı. 2019 Nisan-Mayıs-Haziran aylarında düzenlenen Dünya Şampiyonalarına 111 sporcu ile katıldık; atletizm, yüzme, tenis branşlarında birincilik, basketbol branşında ise ikincilik ve üçüncülük kazandık" ifadelerini kullandı.

"AMAÇ GENÇLERİ SPORA TEŞVİK ETMEK"

Karakullukçu, Türkiye'nin, Dünya Okul Sporları Federasyonunun (ISF) en eski üyelerinden olduğunu işaret ederek, "Ülkemizde en fazla okul sporlarında katılımın olduğu branşlardan yılda ortalama 8 Avrupa ve dünya şampiyonasına katılıyoruz" dedi.

"Okul sporlarının amacı gençleri spora teşvik etmek ve başarılı sporcuları korumaktır" diyen Karakullukçu, şöyle devam etti:

"Okul sporlarında temel hedefimiz çocuğun altın madalya kazanması değil, sporla tanışması. Federasyonumuz 81 ilde temsilcilikler ile 55 bin 756 okulda, 14 milyon 952 bin 260 öğrencinin okul sporları ile tanışmasına destek oluyor."

"30 ÜLKEDEN BİN SPORCU" 

Karakullukçu, ISF'nin ana branşlarından atletizmde 24. Dünya Okullar Şampiyonası'nı ülkeye kazandırdıklarını ifade ederek, 30 ülkeden bin sporcunun katılması beklenen organizasyonun 2021'de Trabzon'da yapılacağını anımsattı.

Uluslararası camiada okul sporlarının festival niteliği taşıdığını anlatan Karakullukçu, okul sporlarının olimpik puan kapsamında değerlendirilmediğini ancak bazı sporcuların okul sporlarıyla birlikte profesyonel bir kulüp ile de spor müsabakalarına katıldıklarını söyledi. 

Amaçlarının her öğrencinin spor yapmasına katkı sunmak olduğunu belirten Karakullukçu, "Birçok ülkede şunu görüyoruz; okulda en az 3 spor branşına katılmadan akademik başarınız ne olursa olsun mezun olamıyorsunuz. Okul sürecinde sportif katılımı olan çocukların akademik başarıları daha yüksek oluyor" ifadelerini kullandı.

14-01-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş