Arama sonuçları

Okul tatili uzayacak mı?

Okul tatili uzayacak mı?

Okul tatili uzayacak mı? Koronavirüs tedbirleriyle ilgili soruları Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk CNN Türk ekranlarında yanıtladı. Bakan Selçuk'un konuşmasından satır başları şu şekilde:

Sağlık Bakanı ile sürekli temas halindeyiz. Bu hafta itibariyle bir görüşmemiz olacak. Bu görüşme sonrasında toplumu bilgilendirmemiz olacak.

EĞİTİM TAKVİMİ DEĞİŞECEK Mİ?

Koşullar ne olursa olsun MEB olarak her türlü soruna hazırız. Şunun bilinmesini isterim... Bu koşullar ne olursa olsun alternatiflerimiz senaryolarımız hazır. 

Belirli bir sınıf düzeyinin sonunda öğrencimizin nerede olmasını bekliyorsak onu tamamlayana kadar telafi çalışması yapıyoruz.

Önceliğimiz çocuklarımızın sağlığını korumak.

Çocuklarımız velilerimiz strese girmesinler. Uzaktan eğitimin içeriğinde sınav konulara ilişkin içeriklerde 23 Mart haftası Türkiye müfredatında ne var ise onun içeriğini alacak çocuklar.

Sınav içeriği yüz yüze öğrendiklerinden olacak.

SINAVLAR ERTELENECEK Mİ?

Prensip olarak bizim hedefimiz sınavı ertelememek. Koşullar uygun olduğunda sınavı ertelemeyi düşünmüyoruz. Zaruri bir durum olursa ertelenebilir. Biz bu tedbirleri aldık. Erteleme gibi bir amacımız yok. 

PAZARTESİ GÜNÜ UZAKTAN EĞİTİM BAŞLIYOR

Uzaktan eğitim dediğimiz şey televizyon içeriği... İnternet destekli çalışmalarımız da var EBA üzerinden ama o ikinci planımızda. Bu anlamda pazartesi günü bazı küçük sorunlar oluşabilir.

DERSLER NEDEN 20 DAKİKA?

Bu dersler 20'şer dakika. Neden 20 dakika diye soruyorlar.  Evin içinde sınıftaki gibi konsantrasyon açısında doğru değil. Her türlü eksiği gidereceğiz.

İLKOKUL ÖĞRENCİLERİ EVDE NASIL VAKİT GEÇİRMELİ?

Yüzlerce etkinlik örneği verdik, veriyoruz. Her şey ders değil. Çocuk hayata hazırlanmalı. Dersi bir şekilde hallederiz.  Veliler çocuklarını dinlemeli. Çocukları ev hayatının içine sokmalılar.

ÖĞRENCİLER NASIL MOTİVE EDİLMELİ?

Cezalandırma ya da yaptırımla olmaz. Denetim çözüm değil, sorumluluk aşılanmalı. 

UZAKTAN EĞİTİM

Biz buna tümüyle hazırız. Uzaktan eğitimi uzatmaya da hazırız. Biz bunu bir şekilde tamamlarız merak etmesinler.

EBA’YA ERİŞİM

Pazartesi günü yoğunluk oluşabilir. Özellikle salı gününden itibaren daha rahat bir şekilde girebilirler.

ÖZEL OKULLARA ÖDENEN ÜCRETLER, YEMEK VE SERVİS ÜCRETLERİ NE OLACAK?

Hukukçularla görüşüyoruz. Eğitimsel bir sorunun ötesinden hukuksal bir sorun olarak görülüyor. Bunun hukukçular tarafından verilmesi lazım.

TELAFİ EĞİTİMLERİ NASIL OLACAK?

Meslek liseleri için uygulama videoda olacak. Yazılımlarımız ve içeriklerimiz hazır.

ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERİN DURUMU NE OLACAK?

Mevcut bir hukuksal durum var. Girdiği ders karşılığı ücretini alır. Şuanki cari durum bu şekilde. Ancak Cumhurbaşkanımızın duyurduğu bir paket var. Birçok fırsatı barındırıyor. Teknik çalışmalar devam ediyor.

21-03-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş