Arama sonuçları

Okul yöneticisi olmak için 56 bin aday yarışacak

Okul yöneticisi olmak için 56 bin aday yarışacak

Okul yöneticisi olmak için 56 bin aday yarışacak. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, "Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı"na (2019-MEB-EKYS) ilişkin bilgi verdi. Aygün, Milli Eğitim Bakanlığı'na (MEB) bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez düzenlenecek sınava 56 bin 381 adayın gireceğini bildirdi.

OKUL YÖNETİCİSİ OLMAK İÇİN 56 BİN ADAY YARIŞACAK

Aygün, yarın düzenlenecek sınavın önemine işaret eden Aygün, şöyle dedi:

"Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullara müdür ve müdür yardımcısı seçmek için ilk kez düzenlenecek 2019-MEB-EKYS, pazar günü 50 il merkezinde ve 57 sınav merkezinde uygulanacak. Sınava toplam 56 bin 381 aday girecek." ifadelerini kullandı.

ADAYLARA SAAT UYARISI VAR

Aygün, sınavın saat 10.15'te başlayacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Sınavda adaylara çoktan seçmeli 80 soru sorulacak ve soruları cevaplamaları için 150 dakika süre verilecek. Sınav konularının ağırlığı; genel yetenek ve genel kültür yüzde 35, Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi yüzde 10, değerler eğitimi yüzde 5, eğitim ve öğretimde etik yüzde 5, eğitim bilimleri yüzde 35, mevzuat yüzde 10 şeklinde."

2019'da uygulanacak tüm basılı sınavlarda olduğu gibi 2019-MEB-EKYS'de de kimliğini kaybeden adayların mağdur olmaması için sınav yapılan illerde nüfus müdürlüklerinin sınav günü açık olacağını anımsatan Aygün, adaylara saat 10.00'dan önce sınav binalarında olmaları gerektiği hatırlatmasında bulundu.

Prof. Dr. Aygün, sınava girecek tüm adaylara başarılar diledi.

20-04-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş