Arama sonuçları

Okula başlama yaşı değişiyor mu?

Okula başlama yaşı değişiyor mu?

Okula başlama yaşı değişiyor mu? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okula başlama yaşı ile ilgili açıklama yaptı. Selçuk: Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız.

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, AA Editör Masası'na konuk oldu. Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Selçuk, okula başlama yaşı ile ilgili de açıklama yaptı.

OKULA BAŞLAMA YAŞI DEĞİŞİYOR MU?

Selçuk, “Çağ nüfuslarını net ayırabilelim diye 69 ayı önümüzdeki yıl gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

KAÇ AYLIK ÇOCUKLAR OKULA BAŞLIYOR?

2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren eğitim yaşamını belirleyen 4+4+4 olarak nitelendirilen yasaya göre çocuklar önce zorunlu olarak 66 ayında birinci sınıfa başlatıldı.

Çocuklarını okul olgunluğa erişmediği için 1’e başlatmak istemeyen aileler “yetersiz” raporu getirmeye zorlandı. Bir yıl sonra ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 66 aylık çocukların okula başlatılmasının hata olduğunu “yaşayarak” gördü ve dilekçe ile 1’e başlamanın ertelenmesi kararını verdi.

ZORUNLU OKULA BAŞLAMA YAŞI KAÇ OLACAK?

Şu anda geçerli olan uygulama ise okulların açıldığı eylül sonu itibarıyla 66, 67 ya da 68 aylık çocukların 1’e başlaması okul idaresine dilekçe vererek, ertelenebiliyor.  Eylül 2018 sonunda 69, 70 ve 71 aylık çocuklar için ise okula başlamaya hazır olmadığına ilişkin rapor alınıyor. Eylül ayı sonunda 72 aylık ve daha üzerindeki çocuklar ise zorunlu 1’e başlıyor.

2023 EĞİTİM VİZYONU NE DİYOR?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk daha önce yaptığı açıklamalarda da okula başlama yaşında yeni bir değişiklik olacağını ifade etmişti.  Çünkü Selçuk’un 2023 Eğitim Vizyonu değerlendirmesinde konu okula başlama yaşına da geldi.

Bakan Selçuk, vizyon kapsamında anaokulu eğitiminin ne zaman zorunlu eğitim kapsamına alınacağına ilişkin soruya da yanıt verdi. Selçuk, dokümandaki takvime göre zorunlu anaokulu eğitiminin 3. yılda başlayacağını belirterek, "Bunun yapılabilmesi için bir altyapı, hazırlık dönemi gerekiyor" dedi.  

ZORUNLU İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI NEDİR?

Selçuk, ilkokula başlama yaşına ilişkin soru üzerine, şöyle dedi: "Bu yönetmelikle düzenlenebilecek bir şey. Burada yapmak istediğimiz veliyi 5 ya da 6 yaş aralığında kalan çocukları için 'Acaba ana sınıfına mı, ilkokul 1'e mi devam etse' çelişkisinden kurtarmak."

İlkokula başlama yaşını, "69 ay taban olmak üzere 72 aya kadar varan bir süreç" olarak ifade eden Selçuk, 60-69 ay arasının da zorunlu ana sınıfı kapsamında olduğunu bildirdi.

Bu açıklamalardan sonra beklenen ise okula başlama yaşı ile ilgili değişiklik yapmak olacak.

05-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş