Arama sonuçları

Okula dönüş: 6 milyar TL’lik pazar

Okula dönüş: 6 milyar TL’lik pazar

Okula dönüş: 6 milyar TL’lik pazar. 2019-2020 öğretim yılı 9 Eylül’de başlıyor. Perakende sektörü de okul malzemelerinin satışı ile canlanacak. Yaklaşık 20 milyon öğrencinin ders başı yapacağı eylül ayında kırtasiye, kitap, kıyafet, ayakkabı, çanta ve kırtasiye ürünleri derken 6 milyar liranın üzerinde bir pazar oluşacak.

OKULA DÖNÜŞ: 6 MİLYAR TL’LİK PAZAR

Bu sezon bir okul çantasını doldurmak 150 ila 500 lira arasında değişiyor. Özel okullarda ise kitap ve kırtasiye ücretlerinin 3 bin liraya çıktığı 2019-2020 öğretim yılında pazardan pay kapma yarışı başladı. İlkokula başlayacak bir öğrencinin kıyafet ve ayakkabı maliyeti 400 liradan, çanta, matara, kalem, defter gibi kırtasiye ürünleri ise 250 liradan başlıyor. Sabah’ın haberine göre geçen yıl 465 TL olan okula başlama maliyeti bu yıl 650- 800 lira arasında değişiyor.

EN ÇOK HANGİ ÜRÜNLER ALINIYOR?

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, bu yıl pazarın 6 milyar lirayı geçeceğini, geçen yıla göre cirolarda en az yüzde 15-20 oranında artış beklediklerini kaydetti. Bu dönemde yapılan alışverişlerin başında teknolojik ürünler geliyor. Bilgisayar, tablet, kulaklık satışlarında artış olduğunu belirten Teknosa Genel Müdürü Bülent Gürcan, akıllı telefonların teknoloji harcamalarında en büyük payı alacağını söyledi. Geçen yılda olduğu gibi akıllı çocuk saatlerinin, bu yıl da satış yıldızlarından biri olacağının altını çizen Gürcan, “Oyunu destekleyen dizüstü bilgisayarların satışları canlanacaktır" dedi.

RAĞBET KIRTASİYE ÜRÜNLERİNDE

Geçen yıl eylül ayında okul ürünlerinin satışında yüzde 135 artış olduğunu belirten Gittigidiyor Ticari Direktörü Bülent Elçin, bu yıl da benzer bir artış öngördüklerini söyledi. Ayakkabı alımlarında bu yıl yüzde 25-30'luk bir artış beklediklerini dile getiren Elçin, en çok rağbet gören ürünleri şöyle sıraladı: Kırtasiye ürünleri, çantalar ve çalışma masası kategorileri. Bunun yanında sneaker ve spor ayakkabı grubu.

Zaman azaldığı için alışverişlerin e-ticaret sitelerine yoğunlaşacağını belirten Elçin, bu yıl kırtasiye, çanta gibi ürünlere ayrılan bütçenin tek seferde yaklaşık 115 TL civarında olduğunu kaydetti.Döviz gerilemesine rağmen kırtasiye fiyatlarındaki yüzde 60'a varan artış velilerin tepkisine neden oluyor. İnternet isteleri yüzlerce velinin tepkileriyle dolu.

 

24-08-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş