Arama sonuçları

Okula dönüşte uyum sorunu

Okula dönüşte uyum sorunu

İki hafta süren sömestr tatili bitti ve yeniden okul açıldı. Uzmanlar sömestr tatilinin yaz tatiline kıyasla daha kısa olmasına rağmen öğrencilerin okula dönüşte uyum sorunu yaşabileceklerine dikkat çekiyor. Özellikle de 13 Mart’ta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) ve nisan ayında gerçekleştirilecek Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) sınavlarına girecek 8. ve 12. sınıf öğrencilerinin bu sorunu daha ağır yaşayabileceklerini belirten uzmanlar ailelere bu dönemde dikkatli olmalarını suçlayıcı ya da öğüt veren tarzda konuşmamalarını öneriyor.

Tatilde öğrencilerin uyku düzeni bozulduğu için okulların açıldığı ilk hafta sabahları uyanmada zorluk yaşayabilirler. Tatil sonrasında öğrencilerde bir “gevşeme” olmasının doğal olduğuna dikkat çeken uzmanlar, “Biraz tembellik ile karşılaşabilirsiniz.  Sabırlı olup, zaman tanıyın” önerisinde bulunuyor.

HAZIRLAYICI VE DESTEKLEYİCİ OLUN
İzmir Ekonomi Üniversitesi Sağlık Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi programı öğretim Görevlisi Hakan Yıldız, öğrencilerin yoğun bir dönemin ardından sömestr tatilinde dinlenme ve eğlenme fırsatı yakaladığını belirterek, “Tatil duygusunun verdiği bir hevesle derslerden kısa süreliğine kopukluk yaşayan çocuklar ve gençler tekrar ders maratonuna girişte uyum problemleri yaşayabilirler. Ebeveynler bu süreçte çocuklarını hazırlayıcı ve destekleyici olmalıdır” dedi.

OKULA GİTMEK İSTEMEYEBİLİRLER
Yıldız özellikle küçük yaş grubu öğrencilerde okula gitmek istememe davranışının da olabileceğini söyleyerek, “Bu tür durumlarda ‘okulun başlıyor ve sen hala hazır değilsin’ türünden sözlerle kendi stres ve kaygılarını çocuğa yansıtmamalı. Öğrencilere, okula gitmeyi tehdit edici bir durum olarak göstermemeliler” diyor.

DİRENCİNİ NASIL KIRARSINIZ?
Karnesinde zayıf olan çocuklarda da “okula gitmede isteksizlik” yaşanabileceğine işaret eden Yıldız, “Bu tür durumlara ani olumsuz tepkiler vererek çocukta okula karşı korku duygusu oluşturmak zaten yaşadığı başarısızlık duygusunun iyice tetiklenmesine neden olur. Zayıf derslerini başarmasında ona yardım edici, doğru iletişim kuran, ona özgüven veren anne-baba tutumu yeni dönemin daha verimli geçmesine yardımcı olacaktır” dedi.

06-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş