Arama sonuçları

Okula ‘erken kayıt’ bir avantaj mı?

Okula ‘erken kayıt’ bir avantaj mı?

Okula ‘erken kayıt’ bir avantaj mı? Özel okullarda erken kayıt dönemi başladı. Bu dönemde okullar erken kayıt yaptıran ve kayıt yenileyen velilere indirim ve burs olanakları sunuyor. Bu durum da velilerin nasıl davranacakları konusunda karar vermelerini zorlaştırıyor.

Özellikle de 8’inci sınıf velileri bu kararsızlığı daha yoğun yaşıyor. Çünkü 1 Haziran’da sonuçları sınavla öğrenci alan liselere yerleştirmelerde kullanılacak olan Liseye Geçiş Sınavı (LGS) var. Çocuklarının bu sınavda alacakları puanları ve hangi okullara yerleştiklerini gördükten sonra karar vermek istiyorlar. Ama bir yandan da erken kayıt döneminde sunulan burs ve indirimleri de kaçırmak istemiyorlar.

Bu dönemde özel okullar velilere LGS sonuçlarına göre çocukları bir devlet lisesine yerleşirse ücreti geri ödeyeceklerini söylüyor. Ancak bunu kabul etmeyen özel okullarda bulunuyor. Bu durumda da veli ya erken kayıt yaptıracak ya da çocuğunun LGS puanını görmek için bekleyecek.

ÖĞRENİM ÜCRETİ ÖDENİRSE NE OLUR?

Çocuklarının açıkta kalmaması için birçok veli “ücret yakmayı” göze alarak, erken kayıt yaptırabileceğini söylüyor.

Merak edilen soru da ödedikleri ücretin ne kadarını geri alabileceklerine ilişkin oluyor. Başta sağlık ya da ekonomik gerekçelerle kurumdan ayrılan öğrencilerin ödenmiş ücretlerinin ne kadarı geri ödenir?

Eğer eğitim öğretim yılı başlamadan ayrılırsanız yıllık ücretin yüzde 10'u dışındaki bölümünü alabilirsiniz. Okul iyi niyetliyse tümünü verebilir ama yasal olarak yüzde 10'unu kesebilir. Eğitim yılı başladıktan sonra ayrılırsanız yine yüzde 10'u ile öğrencinin okula geldiği günlerin ücreti düşülür ve kalan miktar ödenir. 

 

VELİ-ÖZEL OKUL KAYIT SÖZLEŞMESİ NEDİR?

 

Özel okul kayıt sözleşmesi veli ile okul arasında yapılıyor. Bu sözleşmede kurumun yıllık öğrenim ücreti, öğrencinin kayıt edildiği yıllık öğrenim ücreti, yemek, kahvaltı, ödeme şekli, taksit tutarı, öğrencinin aldığı burs, indirim, kardeş indirimi bilgilerine yer veriliyor. Bu sözleşme öğrenciniz okuldan ayrılana kadar geçerli. Bu nedenle de indirim ya da burs miktarı ile koşullarının bu sözleşmede belirtilmiş olması gerek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) de velilerin özel okullarla kayıt sözleşmesi yapmasını öneriyor. Çünkü söze değil, sözleşmeye güvenmeniz gerekiyor. Sözleşme olmadığı takdirde okuldan bir sonraki yıl için burs ya da indirim talebinde bulunamazsınız.

OKULLARDA BURSLULUK SINAVLARI DA BAŞLIYOR

Yeni yıl ile birlikte özel okullar için de erken kayıt ve bursluluk sınavları dönemi açılmış oluyor. Birçok okul kendi öğrencilerini seçmek için bursluluk sınavını ocak ayında yapmaya başlıyor. Bursluluk sınavı sonuçlarına göre okullar yüzde 100’e varan oranlarda burs da veriyor.

01-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş