Arama sonuçları

Okullar açılıyor: Veliler servisleri takip edebilecek

 Okullar açılıyor: Veliler servisleri takip edebilecek

Okullar açılıyor: Veliler servisleri takip edebilecek. 2018-2019 öğretim yılı 17 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Başta Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) olmak üzere kurumlar da okulların açılıyor olması nedeniyle bir dizi önlem alıyor. Bunlardan birini de İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) aldı.

 

İBB, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, İSPARK A.Ş, Şehir Hatları A.Ş, İDO A.Ş, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Umum Servis Araçları Odası’nın katılımıyla AKOM'da düzenlenen toplantıda eylem planı hazırlandı. 

İşte bu önlemlerden bazıları

OKULLAR AÇILIYOR: VELİLER SERVİSLERİ TAKİP EDEBİLECEK

İstanbul'da 2 milyon 714 bin 30 öğrenci ve 151 bin 604 öğretmenin ders başı yapacağı eğitim -öğretim yılında 18 bin servis aracıyla 300 bin öğrenci taşınacak.İBB tarafından ilk defa hayata geçirilen yeni uygulama ile veliler, "https://tuhim.ibb.gov.tr/" adresinden servis sorgulaması yapabilecek. Servisler hakkında tüm bilgileri ve servis ulaşım ücretlerini öğrenebilecek.

 

SERVİS ŞOFÖRLERİNİN BİLGİLERİNE ULAŞABİLECEK

Siteye giren veli karşısına çıkan "Kayıtlı Şoför Sorgulama" seçeneği ile şoför bilgilerine ulaşarak şoförün sistemde kayıtlı olup olmadığını görecek. Şoför sisteme kayıtlı ise "Servis Taşımacılığında Şoförlük Yapmaya Uygundur" ibaresi ekranda görünecek.

SERVİS ARACINI SORGULAYABİLECEK

"Kayıtlı Servis Aracı Sorgulama" ile de servis hizmeti alınan aracın hangi kişi veya firma adına kayıtlı olduğu ve servis yapmaya uygun olup olmadığı öğrenilecek. Araç sisteme kayıtlı firma ve taşımacı ismi ile birlikte "Servis Taşımacılığı Yapmaya Uygundur" ibaresi ekranda görünecek.

SERVİS ÜCRETİNİ ÖĞRENEBİLECEK

Okul servis ücreti hesaplama ile okul türü seçildikten sonra başlangıç ve bitiş noktaları harita üzerinden işaretlenerek "UKOME" tarafından belirlenen ücret tarifesi üzerinden okul servis ücretleri hesaplanabilecek. Ücret hesaplaması yapılırken okul türü olarak "okul öncesi, ilkokul ve ortaokul" seçilmesi durumunda sistem tarafından, ücrete otomatik olarak yüzde 35 rehber personel ücreti de ilave edilerek veliler bilgilendirilecek. 

OKUL SERVİSLERİNE ÜCRETSİZ PARK ALANI

Alınan tedbirler kapsamında, kararlaştırılan bazı uygulamalar şöyle sıralandı:

"Okul servis araçları, öğrenci indirme-bindirme ve parklanma sırasında okul bahçelerini kullanabilecekler. Okul çevresinde öğrencilerin taşıtlardan inerek okul binasına girmeleri, rehber personel ve öğretmenlerden oluşan okul geçidi görevlileri kontrolünde gerçekleşecek. Servis kullanacak öğrencilerin açık adresleri ve iletişim bilgilerinin servis şoförlerinde bulundurulması ve velilere duyurulması sağlanacak. Okulların açık adresleri, telefon numaraları, öğrenci kapasiteleri ve okul müdürlerinin bilgileri, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü ve İBB Zabıta Daire Başkanlığı birimlerine gönderilecek. İETT tarafından mevcut 4 bin 840 otobüs ve 453 metrobüse ek olarak 349 adet otobüs ve 90 adet metrobüs konulacak. Okulların açıldığı gün, Metro İstanbul ve İETT tarafından gerçekleştirilecek toplam 5 bin 397 ilave sefer ile yaklaşık 596 bin 83 özel aracın trafikten çekileceği ve 894 bin 124 yolcunun toplu ulaşım sistemlerine yönlendirilmesi hedefleniyor. Okul çevrelerinde İSPARK'a ait 119 otoparkta, okulların açıldığı gün, servis araçlarına tam gün ücretsiz park alanı sağlanacak." 

BÜRODAKİ POLİSLER DE SOKAĞA ÇIKACAK

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün saha personeli dışında büroda çalışan personelden destek alınacak, 83 motosikletli ve 156 polis ekip otosu görev yapacak. Yollarda oluşan maddi hasarlı kazalara İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde bulunan 189 çekici ile müdahale edilecek. Trafik akışını sağlamak için okul çevreleri ve kritik noktalarda 47 yaya personel ile toplam 475 polis görevlendirilecek. 

MOBİL OKUL TİMLERİ GÖREV BAŞINDA

Mobil Okul Timleri, okul önlerinde ve çevresinde meydana gelebilecek her türlü güvenlik sorununa en seri şekilde müdahale ederek, sorunu yerinde çözüme kavuşturacaklar. Ana arterlerde ve okul çevrelerinde zabıta ile koordineli olarak trafik yönlendirmesi yapılarak okul çevrelerindeki parklanmalar önlenecek. İDO ve servis odaları, koordineli olarak okul servis araçlarının İDO arabalı vapurlarını öncelikli kullanması için gerekli yönlendirmeleri yapacak. Okulların açıldığı gün, ilçe emniyet müdürlüğü personeli de trafik düzeninin sağlanmasına yardımcı olacak. 

JANDARMA OKULLARIN ÇEVRESİNDE GEZECEK

İl Jandarma Komutanlığı yetki alanındaki bölgelerde trafik, emniyet ve asayiş hizmetlerini yerine getirmek üzere Jandarma Trafik, Asayiş müdahale, suç önleme ve araştırma devriyeleri ile okulların önleri ve yakınlarında yeterli personelle tedbir alacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü uygulamalara yönelik olarak, İBB Beyaz Masa ilgili kurum ve kuruluşlarla organizasyonlar yaparak, koordinasyon sağlayacak.Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan broşürler, 153 Beyaz Masa tarafından dağıtılarak veliler bilgilendirilecek.

DUYARLI SÜRÜCÜ LEVHALARI ASILACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü, sinyal direklerine 1 hafta süreli "Ben Duyarlı Sürücüyüm" levhaları asacak. Eğitim-öğretim dönemi başlangıcından önce gerekli görülen yerlerde sinyalizasyon, kent içi trafik kameraları ve şerit çizgilerinin bitirilecek. Kent içi kameralarından İstanbul trafiği izlenerek, tıkanan arterler ilgili birimlere bildirilip anında çözümlenecek.

ORTAK PLANLAR YAPILACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ise İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve ilçe belediye ekipleri ile ortak yapılacak çalışmaların programını oluşturacak, aktif olarak okullarda 215 personelle görev yapacak. Okulların açıldığı gün oluşabilecek kazalarda emniyet ekiplerine yardımcı olacak çekicilerin yerleri ve iletişim bilgileri ilgili birimlere aktarılacak, 12 çekici trafik müdürlüğü ile koordineli çalışacak. 

ALTYAPI ÇALIŞMALARI İLK HAFTA YAPILMAYACAK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanlığı ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürlüğü de şantiyelerde okulların açıldığı hafta çalışma yapılmamasını sağlayacak. Trafiği engelleyecek tüm hususlar ortadan kaldırılıp, çalışmalar daha sonra kademeli olarak başlatılacak. Mevcut çalışmaların okul açılış gününden önce bitirilmesi ve çalışmalar sırasında yerleştirilen şerit daraltıcı ya da trafiği engelleyici aparatların toparlanması sağlanacak. Zaruri çalışmaların gece vardiyasında (22.00-05.00 arası) sürdürülmesi koordine edilecek.

ŞİKAYET İÇİN ALO 153 HATTI

İstanbul Ticaret Odası ile İstanbul Umum Servis Araçları Esnaf Odası, servise çıkacak araçların, şoförlerin ve rehber personelin ilgili mevzuat kurallarına uygun çalışması için gerekli bilgilendirmeleri yapacak. Öğretim yılı başlangıç tarihinden en az bir hafta önce servis kullanan öğrencilerin adres ve iletişim bilgileri okul müdürlerinden temin edilerek güzergahlar tespit edilecek. Servis araçlarına, halkın gerektiğinde şikayet edebilmesi için "ALO 153" yazısı asılacak.

Fotoğraf: AA

16-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş