Arama sonuçları

Okullar sıralanacak. Veliler okulların sırasını görebilecek mi?

Okullar sıralanacak. Veliler okulların sırasını görebilecek mi?

Okullar sıralanacak. Veliler okulların sırasını görebilecek mi? Okullar hangi kriterlere göre sıralanacak ve puanlanacak? Bir süredir gündemde olan Okul Profili Değerlendirme Çalışması Türkiye’nin tüm okullarına bir puanlama sistemi getirecek. Okullar 100 puan üzerinden değerlendirilecek ve puanlarına göre de sıralanacak. Sıralanacak okullar arasında anaokulları da, ilkokullar da, ortaokullar da, liseler de var. Her okul kendi sırasını görebilecek. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise okulların tümünü takip edebilecek.

Okul Profili Değerlendirme Çalışması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklandı. Buna göre okulların gelişim alanları, 'akademik', 'sosyal, sportif, kültürel etkinlikler', 'projeler' ve 'kurumsal kapasite' olarak belirlendi.

OKULLAR SIRALANACAK. VELİLER OKULLARIN SIRASINI GÖREBİLECEK Mİ?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların gelişim alanlarının tümünü okulun kendi ihtiyaçları ve imkanları doğrultusunda ele alacaklarını belirterek, amaçlarının okulları yarıştırmak, rekabet ettirmek ya da kıyaslamak olmadığını söylüyor. Sadece daha etkili okullar inşa etmeye çalıştıklarını vurguluyor.

OKULLAR 50 KRİTERE GÖRE DEĞERLENDİRİLECEK

Okul Profili Değerlendirme Çalışması’nda da okulların yaklaşık 50 kritere göre değerlendirileceklerini anlatıyor. Selçuk, bu çalışmayı açıklamadan iki gün önce de İstanbul’da biz eğitim yazarlarıyla buluştu ve kısa da olsa okul profili çalışmasından söz etti.

Buna göre okullar 100 puan üzerinden değerlendirilecek. Ulusal ve uluslararası projeleri, sınav başarıları, öğretmen kadrosunun ne kadarının ücretli ya da kadrolu öğretmenlerden oluştuğu tüm bunlar okulun sıralanmasında birer kriter olacak. TIMSS, PISA gibi uluslararası sınavlarda kullanılan veriler de sıralama kriterleri arasında yer alacak. Örneğin öğrenci başına düşen alan, okulun spor kompleksi, yüzme havuzu, yeşil alanı gibi ölçütler de kullanılacak.

Neden böyle bir çalışma yaptıklarını ise Selçuk, şu sözlerle anlattı:

“Aile nasıl toplumun çekirdeği ise okul da eğitimin çekirdeği. Bu yüzden okul çok önemli. Bir okulu ölçmeden, değerlendirmeden, ihtiyaçlarının neler olduğuna ve nasıl giderileceğine ilişkin karar veremem.  Bir izleme ve takip sistemi gerekiyor. Biz de bunu kuracağız. Bu sistem hazır. Zaten e-okul bize tüm verileri de iletiyor. Ama yalnızca bu ölçme ve değerlendirmede e-okul verileri kullanılmayacak. Başka kriterler de dikkate alınacak. Veri madenciliğiyle ilgili bir ekip kuruldu. Türkiye’in artık veriye dayalı değerlendirmelere alışması lazım. Her okulu yıllık haritasıyla ay, ay analizi yapılacak. Hangi parametrede nerede olduklarını okullar görecekler. “

ÖĞRENCİ BAŞINA HARCAMA BELLİ OLACAK

Bu çalışmayla birlikte MEB, okullara da aynı bütçeyi göndermeyecek. Okulların avantaj ya da dezavantajlarına göre öğrenci başına alacakları bütçeleri de farklı olacak.  Belli bölgelerdeki okullar daha çok desteklenecek. “

VELİLER OKULLARIN NOTLARINI GÖREBİLECEK Mİ?

Peki veliler okulların “notlarını” görebilecek mi?

Şimdilik hayır.

Neden şu anda göremeyeceklerine gelince, bakanlık “İşte okulların fotoğrafı bu, notları da bu” diyerek, projenin bir anlamda “gümbürtüye” gelmesini istemiyor. O yüzden de ilk aşamada okullar kendi puanlarını görebilecek.

Ama gelecekte okulların puanlama tabloları velilere de açılacak. Bunun kısa sürede olacağını söylemek zor. Bakanlık ancak “kritik eşik’ açılınca yani okullar arasındaki büyük farklar kabul edilebilir bir düzeye inince bu verileri velilerin de görmesini sağlayacak.

13-03-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin