Arama sonuçları

Okullar şirketlerin inisiyatifine bırakılıyor

Okullar şirketlerin inisiyatifine bırakılıyor

Okullar şirketlerin inisiyatifine bırakılıyor. BirGün'den Meral Danyıldız'ın haberine göre, AKP, tüm illerde ticaret ve sanayi odaları ile imzalanan protokollerle her ilin en merkezi meslek liselerini sermayeye devrederek köklü liseleri bir bir yok etmeye devam ediyor. Tarihi okullardan biri olan Zonguldak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi protokolle Ticaret ve Sanayi Odası’na devredilirken Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ise yıkılarak külliye yapılması için Bartın Müftülüğü’ne verilecek. Benzer örnekler yine Eskişehir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İzmir Çınarlı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi gibi okullarda da görülüyor.

OKULLARIN TARİHİ YOK SAYILIYOR

Konuya ilişkin BirGün’e konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, kamusal eğitimin ticarileştirilme ve dinselleştirilme sürecinin 2023 Vizyon Belgesi’nde de belirtildiğini hatırlattı. Bu okulların hâlâ kamuya ait göründüğünü vurgulayan Aydoğan, “Ancak işleyişte illerde oluşturulan danışma ve yürütme kurullarının çoğunluğunu imzalanan protokollerde şirketlerin temsilcileri oluşturuyor. Söz konusu okullar çok geniş, büyük ve yeşil alanlara sahip. Bu alanların kullanımı, bu okullarda görevlendirilecek öğretmenlerin belirlenmesi, öğrencilerinin stajlarının planlanması, müfredatın içeriği, kullanılacak ders araç gereçlerinin neler olacağına kadar belirleme hakkı bu kurullara ait. Aynı zamanda bu okulların tarihi geçmişi de var. Okul kültürünü, okulların tarihini, geçmişini yok sayan, ortadan kaldırmayı amaçlayan, öğrencilerin eğitim, öğretmenlerin meslek hakkını şirketlerin inisiyatifine bırakan bir uygulama” dedi.

KAMUSAL ALANLAR DİNİ YAPILARA DEVREDİLİYOR

Stratejik Plan’da yer alan protokol sayılarıyla ilgili madde ile okulların sermayeye devredilmesi sürecinin hızlandırılacağını belirten Aydoğan, kamusal eğitimin dini yapılara devredilmesinin ikinci ayağını da Diyanet, müftülükler, cemaat yapıları ile imzalanan protokollerin oluşturduğunun altını çizdi. Aydoğan, sözlerini şöyle noktaladı: “Sosyal etkinliklerin yürütülmesi okulöncesinden yükseköğretime TÜGVA’ya devrediliyor. ENSAR, Deniz Feneri Derneği gibi yapılar okullarda ideolojik çalışmalar yürütüyor. Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, çeşitli imam hatip liseleri açarak MEB’e bağlıyken özerkliğini ilan ediyor. Bartın’daki meslek lisesine müftülüğe devrinde de olduğu gibi kamuya, halka, eğitim ve bilim emekçilerine, öğrencilerimize ait kamusal alanlar dini yapılara devrediliyor. Benzer bir örnek Edirne’de de bulunuyor. Eğitim Sen olarak hem sermaye ile hem de dini yapılarla imzalanan protokollere karşı hukuk mücadelemizi de, eylemsel mücadelemizi de sürdürüyoruz.”

30-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş