Arama sonuçları

Okullara kimler profesyonel yönetici olacak?

Okullara kimler profesyonel yönetici olacak?

Okullara kimler profesyonel yönetici olacak? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz 3 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin göreve geldikten sonraki ilk 100 günlük hedefini düzenlenen eylem planlarını duyurmuştu.

Bu eylem planlarından biri de Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) oldu. Bakanlık 12 madde ile 100 gün içinde neler yapacağını açıkladı.

MEB, 100 günlük eylem planı içerisinde yer alan “Eğitim yöneticiliğinde profesyonel sisteme geçilecek” maddesi ise tartışma yarattı. Tüm okul müdürlerinin değişeceği tartışılmaya başlandı. Okul müdürlerinin de işletme ve iktisat mezunları arasından yapılacağı dile getirdi.

OKULLARA KİMLER PROFESYONELYÖNETİCİ OLACAK?

MEB ise yazılı açıklama yaparak, profesyonel okul yöneticiliği tanımına açıklık getirdi. MEB, açıklamasında okul yöneticilerinin işletme ve iktisat mezunları arasından seçileceği ve okul müdürlerinin tamamının değiştirileceği iddiasının gerçeği yansıtmadığı belirtildi.

Bakanlık açıklamasında profesyonel yöneticiliğin eğitim biliminde kullanıldığı şekliyle "okul yönetiminde görev alan eğitim kökenli yöneticilerin yöneticilikte uzmanlaşması" anlamına geldiği vurgulandı. Açıklamada, profesyonel yöneticiliğin herhangi bir branştaki bir öğretmenin kendi alanında lisansüstü eğitim dahil, uzmanlaşması anlamını taşıdığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

 "Bu bağlamda kamuoyunda okul yöneticilerinin işletme ve iktisat mezunları arasından seçileceği ve okul müdürlerinin tamamının değiştirileceği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır."

 

 

10-08-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş