Arama sonuçları

Okullara 'kovid-19' ödeneği: Öğrenci başına 20 TL hijyen ödeneği

Okullara 'kovid-19' ödeneği: Öğrenci başına 20 TL hijyen ödeneği

Eğitim kurumlarını Covid-19 tehdidine karşı hazırlamada somut adım atmadığı gerekçesiyle eleştirilen MEB’in okullara, “Temizlik ve hijyen ödeneği” adı altında göndereceği para belli oldu. ABD öğrenci başına bin 600 dolar, Hollanda 2 bin 500 pound ayırırken Türkiye’deki okullara öğrenci başına ayrılan para 20 TL ile sınırlı kaldı.

BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre, okulları salgına hazırlamada zafiyet gösterdiği gerekçesiyle eleştirilen Milli Eğitim Bakanlığı’nın temizlik ve hijyen çalışmaları için okullara ayırdığı ödenek netleşti. İl milli eğitim müdürlüklerine gönderilen, “Temizlik ve Hijyen Ödeneği” konulu yazıya göre, okullara öğrenci başına 20 TL ayrıldı.

Velilerin ve öğrencilerin yanıtını merakla beklediği, “Okullara temizlik için ne kadar ödenek ayrılacak?” sorusu yanıt buldu.

ÖĞRENCİ BAŞINA 20 TL

İl milli eğitim müdürlüklerinden okullara gönderilen yazıda, temizlik ve hijyen ödeneklerinin e-okul sistemine kayıtlı öğrenci sayısına göre belirleneceği bildirildi. Yazıda, öğrenci başına gönderilen ödeneğin miktarına da yer verildi. Okulların, e-okul sistemine kayıtlı her bir öğrenci başına 20 TL temizlik ve hijyen ödeneği alacağı belirtildi.

BAŞKA HARCAMA YAPMAYIN

Vergi Kimlik Numarası sorunu olan okulların temizlik ve hijyen maddesi alımı ödeneğinden yararlanamadığı kaydedildi. Vergi kimlik numarasını sisteme tanımlatmayan okulların en kısa sürede sorunu çözmesi talep edildi. Yazıda ayrıca okullar, öğrenci başına 20 TL olan temizlik ve hijyen ödeneğinden, “Hijyen maddeleri dışında harcama yapılmaması” konusunda uyarıldı.

YETERLİ KAYNAK AKTARILMALI

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz, kamusal eğitim hakkının MEB’in temel sorumluluğu olduğunu belirtti. Bakanlığın, tüm öğrencilerin eğitime sağlıklı ve güvenli erişim hakkından da sorumlu olduğunu ifade eden Yılmaz, “Okulların açık tutulması için aşı, hijyen, fiziki mesafe ve havalandırma gibi alınması gereken tüm önlemler bütünlüklü olarak planlanıp hayata geçirilmeli, yeterli bütçe, kaynak ayrılmalıdır” dedi.

Okullara hijyen ve temizlik ödeneğiyle ilgili gönderilen yazının, “MEB’in eğitime yeterli bütçe ayırmama ısrarını” ortaya koyduğunu savunan Yılmaz, şunları kaydetti:

“Öğrenci Veli Derneği olarak haftalardır okulların açık tutulması için alması gereken önlemlerle ilgili okullarda, mahallelerde yüz yüze eğitim nöbetleri, imza kampanyaları düzenliyoruz. Aç-kapa değil, sürdürülebilir eğitim istiyoruz. Kamu kaynakları biz velilere, halka aittir. Kamusal eğitim için kullanılmalı, bir an önce yüz yüze eğitim, telafi eğitimi için yeterli bütçe ayrılmalıdır.”

01-09-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş