Arama sonuçları

Okullarda açılış bilmecesi

Okullarda açılış bilmecesi

Okullarda açılış bilmecesi. Günlük koronavirüs vaka sayılarının binin üzerine çıkması nedeniyle okulların açılış tarihi olarak belirlenen 31 Ağustos’un doğru tarih olup olmadığı tartışılıyor. Okulların açılıp açılmayacağına yönelik resmi açıklama için son ana kadar beklemeyi planlayan MEB yetkilileri, sahadan gelen geri dönüşlerin okulların açılması kararını zorlaştırdığını bildirdi. MEB yetkililerinin verdiği bilgiye göre, bakanlıktaki ağırlıklı grup önlemlerin gevşetilmesine tepki gösteriyor.

Okulların açılıp açılmayacağı ve yeni eğitim öğretim yılında eğitimin nasıl olacağı, vaka sayılarındaki artış ile bilmeceye dönüştü. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, konu hakkında kendisine yöneltilen soruları, “MEB ve Bilim Kurulu irtibat halinde” şeklinde yanıtlarken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Önceliğimiz okulların açılması” diye konuştu.

KARARSIZLIK HAKİM

BirGün'den Mustafa M. Bildircin'in haberine göre, bakanlık içinde, okulların açılması kararının yeniden gözden geçirilmesini isteyenlerin sayısının giderek arttığı ancak nihai karar için son ana kadar bekleneceği öğrenildi. Okulların açılabileceği görüşü Temmuz ayının sonuna kadar bakanlıkta ağırlıklı görüş olarak öne çıkarken vaka sayılarındaki artış, “Kararsızların” oranını artırdı. Önlemlerin erken gevşetildiğinden şikayet eden bazı bürokratlar ise Türkiye’nin Eylül ayında koronavirüste ikinci dalgayı yaşayacağını savunarak kararın rafa kaldırılmasını istedi.

‘SÖYLEMEK KOLAY’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okulların açılıp açılmayacağı tartışmalarına sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi. Selçuk’un mesajı şöyle:

“(Okullar açılmasın) demek, maskesiz sokağa çıkmak, mesafesiz yaşamak ve hiçbir tedbiri umursamamak kadar basit. Dışarıya adım atan herkes, 18 milyon öğrencinin sorumluluğunu omzunda hissetmek zorunda... Lütfen, tedbir alalım.”

07-08-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş