Arama sonuçları

Okullarda Atatürk böyle anıldı

Okullarda Atatürk böyle anıldı

Atatürk’ün vefatının 79’uncu yıldönümünde okullarda çeşitli anma programları düzenlendi. Bazıları Ay-Yıldız oluşturdu, bazıları ise hazırladıkları koreografi ile Ata’yı andı. İşte Türkiye’den 10 Kasım etkinlikleri:

ORDU: Ordu'da öğrenciler koreografiyle Atatürk'ün imzasını oluşturdu. Altınordu ilçesindeki Fatih Anadolu Lisesi öğrencileri, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 79. yılı dolayısıyla koreografi hazırladı. Yaklaşık 500 öğrenci, öğretmenlerinin de desteğiyle okul bahçesinde Atatürk'ün imzasını oluşturdu. Hazırlanan koreografinin görüntüleri sosyal medyada da paylaşıldı. Koreografiyi hazırlayan Fatih Anadolu Lisesi öğrencileri ve idarecilerini kutlayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Acu, görüntülerin izleyenler tarafından çok beğenildiğini söyledi.

SAMSUN: Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79. yılında Çarşamba ilçesinde törenle anıldı. Belediye Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına çelenk bırakılmasıyla başlayan etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla devam etti. Daha sonra Cemil Şensoy Kültür Merkezi'nde devam eden programda Çarşamba Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri şiir dinletisi ve oratoryo sundu. 

ÇANAKKALE: Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 79'uncu yılında, Çanakkale'nin Biga, Lapseki, Bayramiç, Eceabat, Gelibolu ilçeleri ile Ayvacık'ın Küçükkuyu beldesinde tören düzenlendi. Biga'daki tören Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasıyla başladı. Daha sonra saat 09.05'te sirenler çalındı ve saygı duruşunda bulunuldu. Buradaki törenin ardından Biga Ortaokulu tarafından hazırlanan anma programına geçildi. Törende konuşan Kaymakam Mustafa Can, sürekli yeniyi ve mükemmeli arayan Atatürk'ün, çağın ruhunu ortaya koyan doğru, bilimsel ve gerçekçi yaklaşımları, evrensel fikirleri, insani değerlere ve özgürlüğe olan bağlılığı ile dönemin liderlerinden kendisini ayırdığını söyledi. Program, öğrencilerin hazırlayıp sunduğu oratoryo ve yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi ile son buldu.

EDİRNE: Edirne Halk Eğitim Merkezi'nde düzenlenen programda, saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. 80 Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı etkinlikler sunuldu. Programda, öğretmen ve öğrencilerden oluşan koro, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirdi ve bir öğrenci sahnede zeybek oynadı. 80 Yıl Cumhuriyet Anadolu Lisesi Müdürü Fatma Dalgıç ve Yüzbaşı Güven Türker konuşma yaptı. Programa, Edirne Valisi Günay Özdemir, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 54. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Salim Afgün, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Muhammet Savran, kurum müdürleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

BİTLİS: Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 79'uncu yılı dolayısıyla Güroymak ilçesinde anma tören düzenlendi. Güroymak Hükümet Konağı önünde Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan törende, saat 09.05'te çalan sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Güroymak Yatılı Bölge Ortaokulu Konferans Salonu'nda devam eden programda öğrenciler, şiirler ve Atatürk'ten anılar okudu. Program, slayt gösterisinin ardından Atatürk'ün sevdiği türküler ve oratoryo gösterisiyle birlikte sona erdi.

TRABZON: Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Hamamizade İhsanbey Kültür Merkezi'nde etkinlik yapıldı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda, TRT Trabzon Radyosu Çocuk Korosu, "Atatürk ve Vatan" temalı marşlar söyledi. Muhabere Üsteğmen Ersin Tayfun, burada yaptığı konuşmada, Atatürk'ün milli birliği temin ederek toplumu bir ideal etrafında toplayan karizmatik ve eşsiz lider olduğunu vurguladı. "Kurtuluş Savaşı ve Atatürk" adlı oratoryonun sahnelendiği programda, Atatürk'ün sevdiği çeşitli şarkılar da seslendirildi. Atatürk'ün çeşitli kıyafetlerinden örneklenerek hazırlanan kostümlerin de sunulduğu program, Ortahisar Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen "Atatürk Canım Benim" konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesinin ardından sona erdi.

ZONGULDAK: Yayla Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından hazırlanarak Zonguldak Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi salonunda "Atatürk Oratoryosu" adlı oratoryo sahnelendi. Etkinlikte, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen kompozisyon, şiir ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

10-11-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş