Arama sonuçları

Okullarda 'dini anımsatıcı kıyafetler giyildiği' tartışması

Okullarda 'dini anımsatıcı kıyafetler giyildiği' tartışması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’nun okullardaki “dini anımsatıcı kıyafetler giyilmesine" ilişkin iddialar hakkında daha net bilgi istediği aktarıldı.

L'Opinion gazetesi dün yayımladığı haberde Milli Eğitime bağlı okullarda “İslami kıyafet epidemisi" başladığını ileri sürdü.

BİLGİ VERİLMESİNİ İSTEDİ

Söz konusu gazetede, son aylarda ülkedeki birçok lisede bol elbise giyen kızlar ve uzun tunik (kamis) giyen erkek öğrenciler görüldüğü iddia edildi.

Yerel basında yer alan haberlerde, Marsilya ziyareti sırasından L'Opinion'un haberine atfen sorulan soruya Macron, "Her konuda olduğu gibi, salgınlar olduğunda da semptomları olmalı ve (bunları) bizim ölçmemiz gerekiyor” dedi.

Macron, "Bu konuda çok net olacağım, yürütmek istediğim politika her zamanki gibi aynı, doğruluk (politikası)" diyerek bu konuyla ilgili net ve doğru bilgi istediğine işaret etti.

DİNİ SEMBOLLER YASAK

Ardından Cumhuriyet'in yasasının uygulanmasını istediğini belirten Macron, kanunen okullarda öğrencilerin "dini semboller" kullanmasının yasak olduğunu hatırlattı.

Macron, Eğitim ve Gençlik Bakanı Pap Ndiaye ile birlikte Cumhuriyetin yasalarına uymayan tüm durumları en net şekilde takip edecek, tartacak ve cevap vereceklerini söyledi.

03-06-2022


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş