Arama sonuçları

Okullarda şükür eğitimi: Ölüm bir nimet, hastalık güzel

Okullarda şükür eğitimi: Ölüm bir nimet, hastalık güzel

Okullarda şükür eğitimi: Ölüm bir nimet, hastalık güzel. Nur Cemaati’ne yakınlığı ile bilinen Hizmet Vakfı’nın, küçük yaştaki öğrencilere ‘şükür’ dersi verdiği ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı’yla (MEB) imzalanan protokollerle okullara giren vakıfların, küçük yaştaki öğrencilere yaptığı cemaat propagandası, ders materyalleriyle bir kez daha gözler önüne serildi.

Nurcu Hizmet Vakfı’nın MEB ile Temmuz 2014’te imzaladığı, “Değerler Eğitimi Verilmesine İlişkin İşbirliği Protokolü” kapsamında öğrencilere Said Nursi propagandası yaptığı öğrenildi. BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Hizmet Vakfı’nın Temmuz 2020’de sona erecek protokolü için hazırladığı ders materyalleri şöyle:

OKULLARDA ŞÜKÜR EĞİTİMİ: ÖLÜM BİR NİMET, HASTALIK GÜZEL

Değerler eğitimi yıllık planı, Eylül-Haziran dönemini kapsayacak şekilde dokuz başlıkta oluşturuldu. Hemen her başlık altında Nur Cemaati’nin kurucu lideri Said Nursi’nin propagandasının yapıldığı metinlerde sık sık cemaat liderinin sözlerine yer verildi.

Birçok defa yargıya taşınan protokol çerçevesinde, Ocak-Şubat aylarında, “Sabır, Hastalık ve Musibetin Anlamı” konuları işlendi. Küçük yaştaki öğrencilere okunan metinlerde hastalık “Allah’tan gelen güzel şey” olarak tanımlandı.

Hizmet Vakfı’nın, örgün eğitimi kapsayan kısmın yürütmesi Ağustos 2018’de yargı kararıyla durdurulan protokol ile çocuklara, “Ölüm” kavramı da anlatıldı. Ölümün “Nimet” olarak tanımlandığı metin şöyle devam etti: “Ölüm, dünya hayatının muhasebesinin yapılacağı, yapılanların karşılığının görüleceği, mükafat ve cezanın alınacağı hayatın başlangıcıdır.”

05-09-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş