Arama sonuçları

Okulları Tanıyalım: İtalyan Lisesi: Puanı, Üniversite Başarısı

Okulları Tanıyalım: İtalyan Lisesi: Puanı, Üniversite Başarısı

Okulları Tanıyalım: İtalyan Lisesi: Puanı, Üniversite Başarısı. Özel İtalyan Lisesi (IMI) 1861 yılında İtalyan diplomatların girişimiyle kurulan yabancı lise statüsündeki okullardan birisi. İstanbul’daki iki İtalyan lisesinden de biri.

İtalyan Lisesi, Türk eğitim sisteminde özel yabancı okul, İtalyan eğitim sisteminde ise İtalyan Devlet Okulu statüsüne sahip.

OKULLARI TANIYALIM: İTALYAN LİSESİ: PUANI, ÜNİVERSİTE BAŞARISI

Okul öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. Yani liseye girişte okul notları etkili değil. Bakanlık, LGS puanlarını açıkladıktan sonra İtalyan Lisesi de kendi puanını duyuracak. Tercih listesi hazırlanmayacak.

Okul taban puanını açıkladıktan sonra puanınız tutuyorsa bireysel olarak ya da on-line okula önce ön kayıt- sonra da kayıt hakkı kazandığınızda kesin kayıt yaptırıyorsunuz.

TABAN PUANI NEDİR?

Özel İtalyan Lisesi 2019-2020 öğretim yılı 1. Ön kayıt taban puanını 460 olarak açıkladı. Geçen yıla göre 70 puan artırdı.

OKULUN EN YÜKSEK VE EN DÜŞÜK PUANLARI NEDİR?

Okulun geçen sene en yüksek kayıt puanı 437.598, en düşük puan ise 360.012 oldu.

İTALYAN LİSESİ’NİN ÖZELLİĞİ NEDİR?

Okul İtalyan eğitim sisteminde bir İtalyan devlet okulu olarak kabul ediliyor. Bu nedenle Türk öğrenciler her konuda İtalyan eğitim sistemindeki İtalyan öğrencilerle eşdeğer haklara sahipler. Öğrencilerin resmi geçerliliği olan İtalyan Diploması alma olanağı var. İtalyan Diploması, İtalya, Avrupa Birliği (AB) ve diğer birçok ülkede geçerli. Bu diploma ile İtalya'daki üniversitelerin her fakültesine kayıt yaptırmak mümkün. Vatandaşlık şartı bulunanlar hariç İtalya’da düzenlenen sınavlara girme şansı da sağlıyor.

İTALYAN DİPLOMASI NASIL ALINIYOR?

Öğrencilerin bu diploma için 3 yazılı ile 1 sözlüden oluşan ve 4. sınıf sonunda yapılan sınava girmesi gerekiyor.

EĞİTİM SÜRESİ KAÇ YIL?

İtalyan Lisesi'nde eğitim bir yıl İtalyanca hazırlık olmak üzere eğitim 5 yıl. Lise ağırlıklı olarak Fen ve Türkçe-Matematik alanlarında eğitim veriyor.

FARKLI EĞİTİM SİSTEMİ VAR MI?

Lisede farklı eğitim grupları bulunuyor. Bunlardan Türkçe-Matematik ve İtalyan-Türk Fen Lisesi öğrencileri Türk değerlendirme sistemine göre değerlendiriliyor. İtalyan eğitim sistemini (İtalyan Diploması) takip eden İtalyan Fen Lisesi ve Türk-İtalyan Fen Lisesi öğrencileri İtalyan değerlendirme sistemini tabi tutuluyorlar. İtalyan sistemine göre ise geçer not 6. Bunun Türk eğitim sistemindeki karşılığı ise 50-64 puan aralığı.

OKULUN KONTENJANI NEDİR?

İtalyan Lisesi'nin kontenjanı 5 kişi artarak, 85 oldu.

YATILI EĞİTİM VERİYOR MU?

Hayır.

ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

İtalyan Lisesi'nin 2019-2020 öğretim yılı ücreti KDV dahil 45 bin TL.

ÜNİVERSİTE BAŞARISI NEDİR?

Mezunlarının yarıdan fazlası İtalya’daki üniversitelere başvuruyor.

 

 

23-06-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş