Arama sonuçları

Okumanın yaşı yok, doktorasını 91 yaşında aldı

Okumanın yaşı yok, doktorasını 91 yaşında aldı

"Okumanın yaşı yoktur" dedirten olay Fransa'da Besançon kentindeki Franche-ComteÜniversitesi'nde yaşındı. Üniversitenin doktora öğrencisi olan 91 yaşındaki Colette Bourlier30 yıl önce başladığı göçmen işçiler konulu doktora tezini başarıyla bitirerek, doktorasını aldı. 

Doktorayı yüksek dereceyle bitiren Bourlier, tezi için 20. yüzyılın ikinci yarısında Besançon'da çalışan göçmenler hakkında araştırma yaptı. Fransız basınında yer alan haberlere göre tez savunmasında konuşan Bourlier, "Çalışmam zaman aldı. Çünkü aralar vermek durumunda kaldım. Yapabildiğimin en iyisini çıkarmaya çalıştım. Umarım jüri memnun olmuştur" diye konuştu.

30 YIL SÜREN BİR TEZ OLDU

Bourlier'in tez danışmanı Serge Ormaux ise, "Sıra dışı bir çalışma, çünkü 60 yaşında emeklilikten sonra başlayan ve 30 yıl süren bir tez. Bugün bir tez ortalama 3 yılda bitiyor. Ancak kendisi göçmenler hakkında büyük bilgi ve tecrübe sahibi" ifadelerini kullandı.

Lyon'da 1925 yılında doğan emekli öğretmen Bourlier'in hayatının kente gelen göçmenlerin karşılanması ve eğitimiyle geçtiği bildirildi. Bourlier'in yaşadığı Besançon'da pek çok Türk aile de ikamet ediyor.

Bu blog AA abonesidir.
Fotoğraf ledauphine.com'dan alınmıştır.

16-03-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş