Arama sonuçları

Önlisans diplomanızı nasıl lisansa çevirebilirsiniz?

Önlisans diplomanızı nasıl lisansa çevirebilirsiniz?

Önlisans diplomanızı nasıl lisansa çevirebilirsiniz? Ön lisans eğitimini almış olsanız da bunu lisans diplomasına tamamlama şansınız var. Bunun yollarından biri Dikey Geçiş Sınavı (DGS) bir diğeri de geçmek istediğiniz lisans programının taban puanını tutturmak.

ÖNLİSANS DİPLOMANIZI NASIL LİSANSA ÇEVİREBİLİRSİNİZ?

İşte ön lisans programlarından lisans programlarına geçiş ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları:

ÖNLİSANSTAN LİSANSA GEÇEBİLİR MİYİM?

Evet geçebilirsiniz.

LİSANS PROGRAMLARINA GEÇİŞž ޞARTLARI NEDİR?

Bunun için gerekli koşul puanınızın geçiş yapmak istediğiniz programın taban puanına eşit veya ondan daha yüksek olması. Bu şekilde önlisanstan lisansa, lisanstan da önlisans programlarına geçiş için başvurabilirsiniz.

GEÇİŞžTE BÖLÜM VEYA ALAN KISITLAMASI VAR MI?

Dikey geçiş yapacak açıköğretim önlisans mezunları için başvurabilecekleri alanlar kısıtlıyken, diğer önlisans öğrencileri için geçiş alanları daha esnek olabilir. Bu durumda kendi alanlarından farklı bir alana geçiş yapan öğrenciler Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı’na tabii tutulurlar.

KONTENJANLAR NEYE GÖRE AYARLANIYOR?

YÖK’ün belirlediği kontenjanlar doğrultusunda ayarlanır.

FAZLA BAޞVURU OLURSA NE OLACAK?

Kontenjan dahilinde puanı en yüksek olanlar programa kabul edilecekler.

DİKEY GEÇİŞž İLE İLGİSİ NEDİR?

2 yıllık meslek yüksekokulu veya açıköğretim önlisans programlarından diploma almış veya mezun olabilecek duruma gelmiş kişilerin belirli şartları yerine getirerek 4 yıllık bir açıköğretim ya da örgün eğitim lisans programına geçiş yapabilmelidir, dolayısıyla açıköğretim önlisans programlarından yapılan dikey geçişler de ön lisanstan lisansa geçiş kapsamına giriyor.

HANGİ DURUMLARDA DİKEY GEÇİŞž YAPABİLİRİM?

Meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olan öğrenciler lisans programlarına dikey geçiş yapabilirler.

HANGİ DURUMLARDA DGS PUANINI KULLANABİLİRİM?

DGS kılavuzlarında tanımlanan önlisans alanlarının devam edebileceği lisans programlarına başvurularda kullanılabilir. Fakat bunun için iki koşul var. Birincisi, öğrencinin ilgili yıl için programın DGS taban puanına veya ondan daha yüksek bir puana sahip olması. İkincisi de başvurulacak programın ilgili yılda DGS ile ilgili öğrenci almış olması ki belli bir taban puanı oluşmuş olsun.

AÇIKÖĞRETİM FAKÜLTESİ LİSANS PROGRAMLARINA DGS İLE Mİ GİRİLİYOR?

 

Evet. 2016 yılından önce ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin AÖF lisans programlarına doğru­dan geçebilme hakları vardı. Ama 2016 yılı itibariyle bu hak kalktı ve DGS'ye girmek zorundalar.

.

ÜNİVERSİTENİN YABANCI DİL ޞARTI VARSA NE YAPMALIYIM?

Üniversitede yabancı dil şartı varsa üniversitenin muafiyet sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavda başarılı olamazsanız hazırlık sınıfına başlıyorsunuz.

LİSANS ÖОRENİMİNE HAZIRLIK PROGRAMI NEDİR?

Farklı alanlardan mezun olan öğrencilere uygulanır. Lisans öğrenimine geçmeye hak kazanan öğrenciler, Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı’na girerler. Bu programın süresi en çok iki yarıyıldır. Bu programın sonunda başarılı olan öğrenciler yerleştikleri programın üçüncü sınıfına geçmeye hak kazanırlar.

 

04-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş