Arama sonuçları

ÖSYM Başkanı: YKS statta yapılmayacak

ÖSYM Başkanı: YKS statta yapılmayacak

ÖSYM Başkanı: YKS statta yapılmayacak. Aygün, A Haber'e yaptığı açıklamada, sınavın stadyum ya da açık havada yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Buna göre, sınav okullarda ve üniversite binalarında yapılacak. Salonlardaki aday sayısı azaltılacak ve salonlar sınav süresi boyunca havalandırılacak. Hürriyet'te yer alan habere göre, bina giriş ve çıkışlarında sosyal mesafe korunacak.

YKS'nin yaklaşık 2.5 milyon adayın gireceği büyük bir sınav olduğunu belirten ÖSYM Başkanı'nın açıklamaları özetle şöyle:

ÖSYM BAŞKANI: YKS STATTA YAPILMAYACAK

"ÖSYM olarak çalışma planları yıllık yapıldığı için biz bütün durumlara karşı hazırlıklıyız. Özellikle pandemi dönemi başladığından itibaren hazırlıklarımızı yoğun bir şekilde yaptık. Buna uygun olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. YKS hazırlık süreci diğer sınavlara göre daha yoğun geçen bir süreç. Soruların hazırlanması, basılması, paketlenmesi, nakliyesi ile ilgili tüm planlamalar yapıldı. Hazırlıklarımız sorunsuz bir biçimde devam ediyor.

ÜNİVERSİTE BİNALARINDA YAPILACAK

188 sınav merkezinde yaklaşık 2.5 milyon adayın gireceği YKS'nin sorunsuz olarak uygulanması için Bilim Kurulu'nun ve Sağlık Bakanlığımızın görüş ve önerileri doğrultusunda gerekli tüm önlemleri alıyoruz. Bu yoğunlukta adayın aynı anda 188 merkezde sınava gireceği düşünüldüğünde; sınavın stadyum ve açık havada yapılması mümkün gözükmemektedir. Dolayısıyla sınav, okullarda ve üniversite binalarında yapılacak.

SALONLARDAKİ ADAY SAYISI AZALTILACAK

Adaylara görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar kendi maskeleriyle de sınava girebilecekler, dezenfektanını yanlarında getirebilecekler. Salonlar ise sınav süresince havalandırılacak. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacak. Bina girişinde ve içinde adaylarımızın sosyal mesafeyi korumalarını sağlamak için sınav görevlilerimiz tarafından yönlendirilme yapılacak. Sınav salonlarında oturma düzenleri sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacak. Geçen yıllara göre salonlardaki aday sayısı daha az olacak. Bina ve salon sayısı artışına oranla görevli sayısı da artacak.

TOPLU ULAŞIM SIK DÜZENLENECEK

İllerde rektörlerimizin başkanlığında, ilçelerdeyse kaymakamlarımız başkanlığında koordinasyon kurulları oluşturuldu. Adaylarımızın rahat bir şekilde sınav binalarına ulaşması için tüm tedbirler alınacak. Toplu ulaşım seferlerinin daha sık düzenlenmesi sağlanacak. Belediyelerimiz geçtiğimiz yıllarda adaylarımızın sınav binalarına ulaşımlarını ücretsiz olarak sağlamıştı. Bu yıl da desteklerini göstereceklerdir. Desteklerinden dolayı tüm paydaş kurumlarımıza da bu vesileyle teşekkür ediyorum. Engelli adaylarımız ayrıca bu konuda belediyelerden yardım ve destek isteyebilecekler.

08-05-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş