Arama sonuçları

ÖSYM kâr kapısı: Sınavlardan rekor gelir

ÖSYM kâr kapısı: Sınavlardan rekor gelir

ÖSYM kâr kapısı: Sınavlardan rekor gelir. 2018 yılında düzenlediği altı merkezi sınavdan topladığı başvuru ücretleriyle 113 milyon TL kâr elde ettiği ortaya çıkan ÖSYM, KPSS’nin başvuru ücretlerine yüzde 25 zam yaptı. Başvuru için 225 TL istenmesine tepki gösteren gençler, “İyi puan alsak dahi atanma garantimiz yok” diyor.

BirGün'den Mustafa Mert Bildircin'in haberine göre, milyonlarca gencin umut bağladığı Kamu Personel Seçme Sınavı’na (KPSS) başvuru ücretlerine yapılan yüzde 25’lik zam büyük tepki çekti. 2018 yılında düzenlediği altı merkezi sınavdan toplam 113 milyon 788 bin TL kar elde ettiği ortaya çıkan Ölçe, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin (ÖSYM) 28 Temmuz 2019’da düzenlenecek olan KPSS’ye başvuru için adaylardan 225 TL talep etmesi kurumu bir kez daha eleştirilerin odağı haline getirdi.

ÖSYM KÂR KAPISI: SINAVLARDAN REKOR GELİR

24 Şubat’ta düzenlenen Tıpta Uzmanlık Sınavı’na (TUS) başvuru ücretini de 432 TL olarak belirleyen ÖSYM’nin tüccar zihniyetiyle yönetildiğini savunan gençler, “Zaten işsiziz. Şimdi bu parayı nasıl bulup da başvuru yapacağız” diye sordu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, “Sınavlardan kesinlikle kar elde edilmiyor” sözlerine karşın 2018 yılındaki merkezi sınavlardan milyonlarca lira kar elde ettiği ortaya çıkan ÖSYM, Temmuz ayındaki KPSS için yine fahiş başvuru ücreti belirledi. Buna göre, “Genel Yetenek-Genel Kültür” ve “Eğitim Bilimleri” oturumlarının her biri için başvuru ücreti 75 TL, “Alan Bilgisi” oturumu için başvuru ücreti ise 50 TL talep edildi. Her bir Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi’nin başvuru ücreti ise 50 TL oldu. ÖSYM’nin KPSS başvuru ücretlerine 2018 yılına oranla yaptığı zam, yüzde 19.5 olduğu açıklanan enflasyonun dahi üzerine çıktı.

BAŞVURU ÜCRETLERİ ZORLUYOR

Üç oturuma da girmek zorunda olduğunu söyleyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu İpek Sayın, başvuru ücretini öğrendiğinde yaşadığı mutsuzluğu anlattı. Sayın, işsiz olduğunu, ailesinin maddi durumunun iyi olmadığını ifade ederek “İyi puan alsam bile iş bulacağımın garantisi dahi veremeyen bir sınav için ailemden para istemeye utanıyorum” dedi. KPSS’nin işe alımlarda belirleyici olma özelliğini yitirdiğini belirten Sayın, “Bu parayı verip, koca bir yıl emek verdiğim sınavı kazanıp da mülakatta elenirsem umutsuzluğum iyece artar” diye konuştu. Çevresinde KPSS’ye hazırlanan tüm arkadaşlarının işsiz ve bunalımda olduğunu aktaran Sayın, “Bu ücretleri belirleyenlerin vicdanları hiç sızlamıyor mu? Demek ki KPSS’ye başvuru şartları arasında zengin olmak da varmış” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

ALES VE YDS TOPLAMI 240 TL

ÖSYM’nin, ortaöğretim ve yükseköğretim öğrencilerine yönelik 2019 yılında düzenlenecek diğer sınavlar için belirlediği başvuru ücretleri ise şöyle oldu:

Üniversite sınavına başvuracak adaylardan sadece TYT’ye girecek olanlar 50 TL, TYT ile birlikte AYT ve YDT’ten herhangi birine girmek isteyen adaylar 100 TL, TYT, AYT ve YDT’nin tümüne girmek isteyen adaylar ise 150 TL yatıracak.

Öğrenciler, lisansüstü eğitim için girmek zorunda oldukları YDS için 120 TL başvuru ücreti ödeyecek.

ALES’e girmek isteyen adaylar başvuru için 120 TL ödeyecek. Geç başvuru ücreti ise 180 TL olacak.

ÖSYM 113 MİLYON TL KAR ETTİ

ÖSYM’nin 2018 yılındaki YKS, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS ve Kurum Sınavları ile e-sınavlar için adaylardan alınan ücretlerin toplamı 737 milyon 367 bin 448 TL’ye ulaştı. Yıl içinde yapılan tüm sınavlarda kullanılan testlerin hazırlanması, soru kitapçıklarının basılması, paketlenmesi, nakliyesi gibi kalemler için toplam 623 milyon 578 bin 517 TL harcandı. ÖSYM’nin sınavlardan elde ettiği gelir ve maliyet gideri arasındaki fark 113 milyon 788 bin TL oldu.

 

06-05-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş