Arama sonuçları

ÖSYM'den elektronik sınavlarda ‘yüz tanıma’ dönemi

ÖSYM'den elektronik sınavlarda ‘yüz tanıma’ dönemi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi'nde biyometrik yüz algılama ve tanımlama ünitesinin kurulduğunu belirterek, "Bu sistemde kameralar adayları tanıyor ve adaylar isimlerini ekranda gördükleri zaman sınav merkezine giriş yapıyor" dedi.

Ömer Demir, ÖSYM'nin yeni elektronik sınav merkezine ilişkin çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Esenboğa'da yeni açılan elektronik sınav merkezinin kapasitesini 5 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini ifade eden Ömer Demir, bu sınav merkezinin altyapı bakımından dünyada bir örnek teşkil edeceğini söyledi. Sınav merkezinin çevresinin de tanzim edileceğini ifade eden Demir, adaylar için bekleme salonları yapacaklarını belirtti. İşte Demir’in açıklamaları:

5 BİNİN ALTINDA BAŞVURU OLAN SINAVLARDA: Elektronik ortamda yapılan sınav sayısını artıracağız. 5 binin altında başvuru olan sınavları elektronik ortamda yapmayı planlıyoruz. Esenboğa Elektronik Sınav Merkezi'nde biyometrik yüz algılama ve tanımlama ünitesi kuruldu. Bu sistemde kameralar adayları tanıyor ve adaylar isimlerini ekranda gördükleri zaman sınav merkezine giriş yapıyorlar.

YENİ TEKNOLOJİLER DENİYORUZ: Cevap anahtarının direkt soruların altında yer almasına ilişkin çalışmalar ise devam ediyor, 200-300 bin dolayında adayın katıldığı sınavlarda bu yöntemi uygulayacağız. Cevap anahtarının soruların altında yer alabilmesi için bütün soru kitapçığının tek tek taranması gerekiyor. Bu da sınav sonuç açıklama takvimini geciktirebilir. Takvimde gecikme yaşanmaması için tarama kapasitesinin artırılması gerekiyor.  Onu oluşturuyoruz. Küçük sınavlarda zaman geciktirmeden, sonuç açıklama takvimini değiştirmeden rahatlıkla yetiştirebiliyoruz ama büyük sınavlar için daha büyük bir teknik altyapı kurmamız lazım. Onun için farklı cihazları deniyoruz. Hatasız şekilde seri olarak soru kitapçığını tararken, vakit de kaybettirmeyecek yeni teknolojiler deniyoruz. O teknolojilerin tamamı oturduğu zaman, bu sınavlar için yapılabilir hale gelecek.

DENEME SORULARI TBMM’DE: Merkezi sınavlarda deneme sorularının sorulabilmesine ilişkin düzenlemeyi içeren yasa teklifi TBMM'de. Sınavın en önemli unsuru soru, aynı soruları benzer kitlelere yönelterek soru zor ya da kolay olarak sınıflandırılabilecek. Sınavları zorluk dereceleri bakımından birbirlerine denk hale getirmek için uygulanacak yöntem çerçevesinde, bazı sınavlarda soruların bir kısmı değerlendirme dışı tutulacak ve adaylar, hangi soruların "deneme soruları" olduğunu bilmeyecek. Kitlenin ne kadarı bunu yapmış, ne kadarına zor gelmiş, soruların ne kadarı kitleyi ayrıştırma fonksiyonu yapmış, bunu görmüş olacağız. Bu yönüyle soruları biriktirebiliriz. Makul sayıda soru elimizde olursa soruların açıklanmaması nedeniyle ortaya çıkan durumu telafi edebilecek bir mekanizmaya kavuşmuş olmayı amaçlıyoruz. Deneme soruları açıklanamayacak, onlar başka sınavlarda iki sınavı eşleştirmek için kullanılacak. "Deneme soruları" uygulaması şimdilik sadece seviye tespiti yapılan Akademik Lisansüstü Giriş Sınavı (ALES), Yabancı Dil Sınavı (YDS), İş Sağlığı ve İş Güvenliği Sınavı gibi sınavlarda yapılacak.

Bu blog AA abonesidir.

01-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş