Arama sonuçları

ÖSYM'nin ulaşım kartı yasağına adaylardan tepki

ÖSYM'nin ulaşım kartı yasağına adaylardan tepki

ÖSYM tarafından yapılan,  KPSS, YGS, LYS, DGS, YDS gibi çok sayıda adayın girdiği sınavlarda adayların yanında ulaşım kartı getirme yasağının bulunmasına adaylar tepki gösteriyor. Şikayetlerini dile getiren bazı adaylar, İstanbul'daki ve Ankara'daki sınav yerlerinin 20-40 km gibi önemli uzaklıklarda olduğunu belirterek "ÖSYM sanki herkesi evine yakın bir yerde sınava alıyormuş gibi, ulaşım kartının dahi sınava getirilmesini yasaklıyor. Ulaşım Kartı ile sınav binasına girilmez vatandaş sınav yerine ne ile gelecek biri anlatsın" diyor. 

ADAYIN YANINDA BULUNDURMASI YASAK OLAN EŞYALAR NELER?

2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) ve 2017 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS), 2017 Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Dikey Geçiş Sınavı (DGS) gibi sınavların başvuru kılavuzlarında sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına getiremeyeceği eşyalar şöyle belirtiliyor: 

-Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat, kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (alyans hariç), bilezik, broş, anahtar, metal para gibi metal içerikli eşyalarla (basit başörtü iğnesi ve ince metal tokalı kemer hariç); her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı, ulaşım kartı vb. kartlar.

-Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik aygıt, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar.

-Her türlü kesici ve delici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizat.

Kalem, silgi, kalemtıraş, müsvedde kağıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete, vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlar.

- Su hariç içecek, yiyecek vb. gıda maddeleri.

- İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlar. 

ADAYLAR ÖSYM'DEN ÇÖZÜM BEKLİYOR

ÖSYM'nin toplu taşıma kartlarının dahi sınav yerine getirilmemesini istemesi veya getiren adaylar için bir çözüm bulamadı. Adaylar bu problemlerinin çözümü için ÖSYM'den yeni bir düzenleme bekliyor. ​

08-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş