Arama sonuçları

'Otizm için mavi giyin'

'Otizm için mavi giyin'

Otizmli çocuklar için evde eğitim programları hazırlayan Otismo, bu seneki farkındalık çalışmasında herkesi mavi renk giyinmeye çağırıyor. Türkiye'de 10 kişiden sadece üçü otizm spektrum bozukluklarından haberdarken, bu üç kişiden sadece biri otizm hakkında doğru bilgilere sahip. Otizmli çocuklar için evde eğitim programları hazırlayan Otismo da Dünya Otizm Farkındalık Ayı olan nisan ayında mavi giyerek fotoğraf çektirip #OtizmİçinMavi hashtag'i ile paylaşarak otizm farkındalığını artırmayı amaçlıyor.

Otismo’dan yapılan açıklamada “Üç yaşından önce başlayan, ömür boyu süren ve beyin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıkolan otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi; erken tanı ile yoğun ve sürekli özel eğitim” denilerek kampanya ile ilgili şu ifadelere yer verildi: “Türkiye'de birçok vakıf ve hatta devletin çabalarına rağmen, otizm farkındalığı istenilen seviyelere ulaşamamakta, dolayısıyla otizmli bireylerin birçoğu toplumsal sorunlar yaşamaktadır. Dahası otizmliler toplumdaki yetersiz bilinç seviyesi nedeniyle eğitim, seyahat gibi temel insan haklarından yararlanamamaktadır. Oysa otizmli çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şey anlayış ve sabırdır. Farkındalığı olmayan ailelerde erken tanı şansını yitiren çocuklar, farkındalığı olmayan toplumlarda büyük sorunlar yaşamaktadırlar. #OtizmİçinMavi farkındalık kampanyasının amacı, Otizm Spektrum Bozuklukları hakkında insanların doğru bilgiler edinmesini sağlamak ve bu farkındalığı bütün Türkiye'de artırarak otizmli bireylerin diğer insanlardan çok da farklı olmadığını göstermektir.”

NASIL DESTEK OLABİLİRSİNİZ?
#OtizmİçinMavi kampanyasına destek vermek için yapılması gereken mavi bir tişört giyip, sosyal medyada #OtizmİçinMavietiketiyle fotoğraf paylaşmak. Katılımcıların fotoğrafları nisan ayı boyunca kampanyanın web sitesinde yer alacak. Kampanyaya bireylerin yanı sıra birçok farklı kurum da katılıyor. Galata İş Melekleri, Girişimcilik Vakfı, TEDxBahçeşehir, ODTÜ Teknokent, Garanti Partnersbunlardan birkaçı.

03-04-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş