Arama sonuçları

ÖYP'de ‘Alan Sınavı’ başlıyor

ÖYP'de ‘Alan Sınavı’ başlıyor

Bundan sonra Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı'na (ÖYP) katılacaklar “alan” sınavına girecek. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversitelerden gelen yoğun talep üzerine programa katılacak adaylara “alan “ yazılı ve/veya sözlü sınav uygulanması kararını aldıklarını açıklarken, eğitimciler uygulamanın subjektif değerlendirmelere yol açacağını savunuyor.

YÖK, üniversite sayısının artamasıyla birlikte öğretim elemanı ihtiyacının da büyüdüğünü ve üniversitelerden “alan”a göre öğretim elemanı talebi geldiğini belirterek, kararın YÖK tarafından değil, üniversitelerden gelen bu talep üzerine alındığını açıkladı. Adaylara uygulanacak yazılı ve/veya sözlü sınavları YÖK'ün değil, üniversitelerin ilgili bilim alanlarında görevli öğretim üyelerinin “nesnel ve objektif kriterler” doğrultusunda yapacağını vurgulayan YÖK, "Bugüne kadar Alan Sınavı yapılmaması nedeniyle üniversiteler giderek YÖK’ten ÖYP araştırma görevlisi kadrosu talep etmekten kaçınmaya başlamışlar, bu da çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosunun kullanılamamasına yol açmıştır" dedi.

4 KATI ADAY SINAVA GİRECEK

Alan Sınavı’na başvuran adaylardan, ÖYP puanı en yüksek olana öncelik verilerek ihtiyaç duyulan kadronun en az dört katı kadar aday sınava alınacak. Adayların lisans not ortalamasının yüzde 20'si, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Giriş Sınavı (ALES) puanının yüzde25'i, Alan Sınav puanının yüzde 40'ı ve varsa Yabancı Dil Sınavı (YDS) puanının da yüzde 15'i alınarak sonuçlar belirlenecek.

EОİTİM SEN DAVA AÇIYOR

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ise, YÖK’ün bu kararını yargıya taşımaya hazırlanıyor. Alan Sınavı sonucunun yüzde 40 ağırlığı olması ve sözlü sınavların sübjektif değerlendirmelerin önünü açması nedeniyle  karara tepki gösteren Eğitim Sen'in bir başka eleştirisi de “yanlış beyanda bulunanlara” tekrar başvuru yasağının kaldırılmasına yönelik değişiklik yapılmas ı. Sendika, “Sahtekarlığın önü açıldı” derken, YÖK, Danıştay'ın kararı üzerine bu düzenlemeyi yaptıklarını belirterek, şöyle dedi:

'YARGI KARARINI UYGULADIK'

“Söz konusu mahkeme kararı uyarınca ÖYP Usul ve Esasları'nda değişiklik yapılmış, 'yanlış beyanda bulunan adayların yeniden ÖYP araştırma görevlisi kadrolarına başvurmalarının önündeki engel kalkmış ancak ÖYP Puanlarının iki yıl süreyle yüzde 20 oranında düşürülmesi uygun görülmüştür.” 

07-06-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş