Arama sonuçları

ÖYP'li araştırma görevlileri haklarını geri istiyor

ÖYP'li araştırma görevlileri haklarını geri istiyor

ÖYP'li araştırma görevlileri haklarını geri istiyor. Geçtiğimiz 2 Eylül'de çıkarılan 674 sayısı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile devlet üniversitelerindeki Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamındaki 14 bin araştırma görevlisinin kadrosu değiştirildi. Kararname ile ÖYP'li araştırma görevlileri 33/a kadrosundan 50/d kadrosuna geçirildi. Haksızlığa uğradıklarını söyleyen  ÖYP'li araştırma görevlileri eski kadrolarını geri istiyor. 

Öğretim Elemanları Sendikası (ÖGESEN) Genel Başkanı Dr. Vahdet Özkoçak yaptığı açıklamada kazanılmış haklarının iade edilmesi gerektiğini söyledi. İşte Özkoçak'ın açıklaması: 

ÖYP'Lİ ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ GEÇİCİ STATÜDE:

Bilindiği üzere ÖYP’li yaklaşık 14 bin araştırma görevlisinin kadroları 674 sayılı KHK’nın 49. Maddesi ile hiçbir ayrım yapılmadan ellerinden alınmış ve geçici statüye geçirilmişti. Bu değişiklik başlarda ÖYP’liler hakkında neredeyse tamamı FETÖ'cü demeye varacak kadar yanlış bir algı oluşturmuş ve birçok genç akademisyenin mağdur olmasına sebep olmuştur. Daha sonra bizzat YÖK Başkanı tarafından meselenin FETÖ ile alakası olmadığı açıklanmıştır. Zaten hali hazırdaki ihraç oranları da meselenin bu olmadığını açıkça göstermektedir. 

33/A KADROSUNA GERİ DÖNMELİ: Soruşturması biten ve suçsuz olan ÖYP'li araştırma görevlileri kadrolarına geri dönebilmeli. Referandum süreci artık bitmiştir ve artık ÖYP’li araştırma görevlileri kazanılmış hakları olan kadrolarının geri verilmeli ve verilen sözler tutulmalı. Bu kadrolarda hak etmediği halde bulunan veya terör örgütleri ile bağlantısı olanlar var ise temizlenmelidir. Ancak bu süreç daha fazla uzamamalıdır. Her geçen gün daha fazla genç bilim insanı işsiz kalmakta veya işsizliğe bir adım daha yaklaşmaktadır. Bu durum, para ve motivasyon kayıplarına yol açmaktadır. Suçsuz olan insanların işsizlikle karşı karşıya kalması ülkemize zarardan başka bir şey getirmeyecektir.

İRGİL DE SORU ÖNERGESİ VERDİ: Yine CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil'in konu ile ilgili verdiği soru önergesine Milli Eğitim Bakanlığı'ndan; YÖK’ün yönlendirmesi ve Genel Kurul kararı ile "ÖYP’liler mağdur edilmeyecektir" cevabı gelmiştir. Birçok kez yapılan suçsuz insanlar mağdur edilmeyecek açıklamaları ne yazık ki tabanda çok fazla karşılık bulamamaktadır. 

ÖYP'Lİ ARAŞTIRMA GÖREVLİLERİ İÇİN YURTDIŞI KARARI 

Bu arada Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan da yaptığı açıklamada ÖYP'li araştırma görevlilerinin kadrolarına iade edilmesi gerektiğini söyledi. ÖYP'nin Türk yükseköğretim kurumlarına akademisyen yetiştirmek amacıyla 2002'de yaşama geçtiğini anlatan Bostan şöyle konuştu: 

"Hiçbir kamu yararı olmayan ÖYP'yi araştırma görevlileri ile ilgili bu kararı YÖK iptal etmeli. ÖYP'li araştırma görevlileri için getirilen yurtdışı yasağı kaldırılmalı."

01-05-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş