Arama sonuçları

Özel liseler 5 farklı yöntemle öğrenci alacak

Özel liseler 5 farklı yöntemle öğrenci alacak

Özel liseler 5 farklı yöntemle öğrenci alacak. Aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı özel okullarda bu yıl 5 farklı yerleştirme yöntemi kullanılacak.  Bu yıl çocukları 8'inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrenci ve velisi TEOG'un kaldırılmasının ardından belirsiz bir sürece girdi. Yeni liseye geçiş sistemi açıklandı ama bu sistemde daha yanıtı olmayan sorular da var. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) liseye geçiş sistemiyle ilgili kılavuzu yayımladıktan sonra bu sorular da yanıtlanacak.

 

ÖZEL LİSELER 5 FARKLI YÖNTEMLE ÖĞRENCİLERİNİ ALACAK

 

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın özel okullarda erken kayıt dosyasına göre özel liseler öğrencilerini farklı yöntemlerle seçecek. Yeni sisteme göre öğrencilerin yüzde 90'ı yani 1 milyonu adreslerine göre sınavsız mahallesindeki okullara yerleşecek. Bunun için de eğitim bölgeleri oluşturulacak. Bu bölgeler mart ayı sonu ya da nisan başında açıklanacak. Velilere 3 Anadolu, 3 meslek lisesi, 3 imam hatip lisesinden oluşan 9 okulluk bir tercih listesi sunulacak. Bu okullardan 5 tercih yapılacak. Evine en yakından en uzağa doğru 3 çember oluşturulacak. Her çemberde 3 okul türü olacak ve çember sistemine göre yerleştirme yapılacak. "Çember sistemine" Öğrenciler 5 tercih yapacak. 

 

600 OKUL İÇİN SINAV VAR 

 

Bu sistemde bir de sayıları yaklaşık 600'ü bulan okullar için MEB tarafından düzenlenen ve 2 Haziran'da yapılacak Liseye Geçiş Sınavı (LGS) olacak. 90 soruluk, sözel ve sayısal bölümün olduğu bu sınav sonuçlarına göre 120 bin öğrenci de bu okullara yerleşecek. Bu okullar için yerleştirme puanının hesaplanmasında okul notları etkili olmayacak, yalnızca sınav sonucu kullanılacak. İşte aralarında yabancı özel okulların da yer aldığı Türkiye Özel Okullar Derneği çatısı altındaki özel okullar bu sınavın sonucunu kullanacak.

 

ÖZEL LİSELERDE KAYIT SİSTEMİ NASIL OLACAK?

 

KENDİ TABAN PUANLARINI AÇIKLAYACAKLAR: Amerikan, Fransız, İtalyan, Alman, Avusturya liseleri ile bazı özel okullar MEB tarafından açıklanan sınava göre öğrenci alacak. Bu okullar merkezi yerleştirmeye girmeyecek. Kendi taban puanlarını açıklayacak, önkayıt kesin kayıt yoluyla öğrencilerini alacak. Bu okullar için tercih listesi hazırlanmayacak. Puanı yeten öğrenciler için veliler önce önkayıt, sonra kesin kayıt ile kayıt yapacak.

KENDİ SINAVLARINI YAPACAKLAR: Çoğu zincir yani Türkiye'nin birçok ilinde kampusları bulunan liseler ise kendi sınavlarını yapacaklar. Sınav sorularını da yerleştirme puanlarını da bu okullar kendileri açıklayacak. 

İLKÖĞRETİMDEN GEÇİŞ YAPILACAK: İlköğretim okulları olan liselerin birçoğu dışarıdan gelen öğrencilerini MEB tarafından yapılan LGS puanlarına göre alacak ama kendi ilköğretimden gelen öğrencilerine liseye geçiş hakkı tanıyacak. Bazı okullar tüm öğrencilerine bu hakkı tanırken, bazıları da kontenjan ayıracak ve geçiş için de "not ortalaması” koyabilecek. 

SADECE LGS SONUÇLARINA BAKACAK: Bazı liseler de taban puan açıklamayacak ama başvurulanları LGS puan üstünlüğüne göre kayıt yapacak. 

OKUL NOTU VE MEZUN OLMAK YETERLİ: Bazı özel okullar öğrenci kayıtlarını okul notu ya da sadece 8’inci sınıfı başarıyla bitirmiş olmasını dikkate alarak yapacak. Yani LGS ya da taban puan açıklamayacak. 

 

13-02-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin