Arama sonuçları

Özel liseler 500 üzerinden puan açıklayacak

Özel liseler 500 üzerinden puan açıklayacak

Özel liseler 500 üzerinden puan açıklayacak. Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanı yalnızca sınavla öğrenci alan liseleri tercih ederken kullanılmayacak. Bu yıl özel okullar da bu puana göre öğrenci alacaklar.

Gazete Habertürk’ten Pervin Kaplan’ın hazırladığı LGS Başvuru Rehberi başlıklı yazı dizisine göre geçen yıla kadar TEOG derslerinden bazılarını ya da tümünü kullanan özel okullar bu yıl Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) açıklayacağı Merkezi Sınav Puanı'nı (MSP) yani LGS puanını kullanacaklar. 

ÖZEL LİSELER 500 PUAN ÜZERİNDEN PUAN AÇIKLANACAK

Aralarında Amerikan, Fransız, Alman, İtalyan, Avusturya liselerinin de yer aldığı özel liseler öğrencilerini açıkladıkları taban puanlara göre alacak. Bakanlık LGS puanlarını 500 tam puan üzerinden açıklayacağı için özel okullar da puanlarını 500 tam puan üzerinden ilan edecek. Bu puanının hesaplanmasında ise okul notu dikkate alınmayacak. Yalnızca sayısal ve sözel olmak üzere iki bölümden oluşan ve toplam 90 sorunun yer alacağı LGS sonuçları kullanılacak. Bu sınavdan da tek bir puan türü çıkacak. Sınavla öğrenci alan 1367 lise için tercihler de yerleştirmeler de bu puan dikkate alınarak yapılacak. Sınavla öğrenci alan okullar için tercih ve yerleştirme işlemi merkezi yani MEB tarafından gerçekleştirilecek.

KENDİ YERLEŞTİRMELERİNİ YAPACAKLAR

Özel okullara gelince onlar taban puanlarını kendileri açıklayacak ve yerleştirme işlemlerini de kendileri yapacak. Kendi taban puanlarını açıklayacak, önkayıt kesin kayıt yoluyla öğrencilerini alacak. Bu okullar için tercih listesi hazırlanmayacak. Puanı yeten öğrenciler için veliler bu okullara önce önkayıt yaptıracak. Önkayıt birden fazla okula yapılabilecek, kesin kayıt ise tek okula olacak. 

Geçmiş yıllarda olduğu gibi özel okula kesin kayıt yaptıranlar devlet liseleri için tercih yapmayacak. Ancak nakiller dönemine katılabilecek.

ÖZEL SINAV KOMİSYONU KURULACAK

Türkiye Özel Okullar Derneği 18 Nisan'da İstanbul'da merkezi sınav sonuçlarının özel liselerde öğrenci alımında kullanılmasına ilişkin konuların ele alınacağı bir toplantı düzenlenecek. Toplantıya dernek üyesi yaklaşık 300 özel okul yöneticisi davet edildi. Toplantıda, 9 okul temsilcisinin katılımıyla "Sınavla Öğrenci Alan Özel Okullar Komisyonu" kurulacak. Komisyon, toplantıya katılacak özel liselerin kayıt takvimini ve merkezi sınavla öğrenci alımına ilişkin uygulama usullerini hazırlayacak ve Milli Eğitim Bakanlığına sunacak. Bakanlık yetkilileriyle yapılacak görüşmenin ardından özel okulların kayıt takvimi ve kayıt kılavuzu kamuoyuna açıklanacak.


İSTEYEN OKUL KENDİ SINAVINI DA YAPABİLECEK

Türkiye Özel Okullar Derneği'ne bağlı aralarında yabancı özel liselerin de olduğu okullar LGS puanlarını kullanacak ama isteyen özel okulların da kendi sınavlarını yapma hakları bulunuyor. İşte özel okullarda diğer öğrenci alma yöntemleri: 

KENDİ SINAVLARINI YAPACAKLAR

Çoğu zincir yani Türkiye'nin birçok ilinde kampusları bulunan liseler ise kendi sınavlarını yapacaklar. Sınav sorularını da yerleştirme puanlarını da bu okullar kendileri açıklayacak. 

İLKÖĞRETİMDEN GEÇİŞ YAPILACAK

İlköğretim okulları olan liselerin birçoğu dışarıdan gelen öğrencilerini MEB tarafından yapılan LGS puanlarına göre alacak ama kendi ilköğretimden gelen öğrencilerine liseye geçiş hakkı tanıyacak. Bazı okullar tüm öğrencilerine bu hakkı tanırken, bazıları da kontenjan ayıracak ve geçiş için de "not ortalaması" koyabilecek. 

SADECE LGS SONUÇLARINA BAKACAK

Bazı liseler de taban puan açıklamayacak ama başvurulanları LGS puan üstünlüğüne göre kayıt yapacak. 

OKUL NOTU VE MEZUN OLMAK YETERLİ

Bazı özel okullar öğrenci kayıtlarını okul notu ya da sadece 8'inci sınıfı başarıyla bitirmiş olmasını dikkate alarak yapacak. Yani LGS ya da taban puan açıklamayacak. 
 

 

14-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş