Arama sonuçları

Özel okul açılışları dondurulmalı mı?

Özel okul açılışları dondurulmalı mı?

Özel okul açılışları dondurulmalı mı? Bir süredir özel okul sektöründe kriz yaşanıyor. Bir yanda bir gecede kapanan ve kapıya konan öğrenci ve veliler, bir yanda el değiştiren okullar ve öğretmenlerin maaşlarını ödeyemeyen zincir okullar. Bu okullarda okuyan öğrenci de veli de öğretmen de geleceklerinden endişeli.

Peki bu sorun nasıl aşılacak? Özel okul kurucuları ne düşünüyor? Yeni özel okulların açılışına izin verilmemeli mi? Ya da hangi koşullarda özel okul açılmalı?

Bu soruların yanıtlarını Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal şu yanıtı veriyor: “Sektörün daha rasyonel bir yapıya kavuşturulması için yeni mevzuat çalışmalarının bir an evvel hayata geçirilmesi gerek. Öğretmenlerin 12 aylık sözleşmesine yönelik maaşların sağlıklı bir şekilde ödenmesi için mutlaka okul açılışlarına teminat şartı getirilmeli."

Dal, Milli Eğitim Bakanlığı’nca (MEB) özel okulların açılış şartlarının yeniden düzenlenmesini içeren mevzuat çalışmalarının devam ettiğini ve bu konuda Özel Öğretim Kurumları Platformu olarak önerilerini Bakanlığa ilettiklerini aktardı. Dal, özel öğretim kurumları olarak bu çalışmaların bir an önce sonuçlanmasını beklediklerini dile getirdi. 

ÖZEL OKUL AÇILIŞLARI DONDURULMALI MI?

Dal, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı itibarıyla tüm eğitim kademelerinde toplam 14 bin 311 özel okulun bulunduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bu yıl itibarıyla öğrenci sayısı yaklaşık 1,5 milyona çıktı ama boş kontenjanlar daha fazla arttı. Şu an özel okulların 3 milyon 800 binlik kontenjanlarının yaklaşık yüzde 60'ı boş. Hem velilerden hem de eğitimcilerden, yaşanan sıkıntılara yönelik çokça telefon alıyoruz. Bize ulaşan bilgilere göre, bu senenin sonuna kadar 100 civarında özel okul kapısına kilit vurabilir. Çünkü 500 kişilik okulda, 50-60 öğrenciyle süreci kurtarmaya çalışıyorlar. Yaklaşık 1,5 milyon özel okul öğrencisinin 50 binini ilgilendiren bir durum söz konusu. Asla bütün sektörü kapsayan bir durum değil. Belli birkaç tane okul var. Bu kurumlarda öğretmenlerimizin, velilerimizin sıkıntıya düşmemesi için bu konuda devletimizin desteklerini bekliyoruz. Tek bir öğrencinin, öğretmenin zarar görmesini istemeyiz. Sektörün ayağa kaldırılması, yoluna güçlenerek devam etmesi ve rasyonel bir yapıya kavuşturulması için yeni mevzuat çalışmalarının bir an evvel hayata geçirilmesi gerekiyor." 

ÖZEL OKUL AÇACAK TEMİNAT GÖSTEREBİLMELİ

Özel okul yatırımları milli servettir. Önerimiz, bu okulların yok olmamaları için özel okul açılışlarının 2-3 sene dondurulması, yeni ruhsat verilmemesi. Sağlık sektöründe yatırım yapmak isteyen, yatırıma devam etmeyecek bir hastanenin ruhsatını devralıyor. Ciddi finansla eğitim sektörüne girmek isteyen herkes, devralabileceği bir ruhsat bulabilir. Bir bölgede 3 okul olması gerekirken 13 okul olursa, bu, sektörü hem kan kaybına uğratıyor hem de eğitim kalitesinin düşmesine sebebiyet veriyor. Özel okul açılışlarına da kota getirilmeli. Bölgesel, şehirsel ve sosyo-ekonomik yapılar incelenerek her il ve ilçe için ayrı kota hesaplanabilir. 2 sene önce açılan bir özel okul ‘Ben eğitime devam edemeyeceğim’ diyerek öğrenci, öğretmen ve velileri mağdur etti. Bu tip sorunların artık yaşanmaması, öğretmenlerin 12 aylık sözleşmesine yönelik maaşların sağlıklı bir şekilde ödenmesi için mutlaka okul açılışlarına teminat şartı getirilmeli." 

07-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş