Arama sonuçları

Özel okula değil, 'özel çocuklara' teşvik verilsin

Özel okula değil, 'özel çocuklara' teşvik verilsin

Özel okula değil, 'özel çocuklara' teşvik verilsin. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, engelli, eğitime muhtaç çocuktan tasarruf yapılamayacağını söyledi. Kaya şöyle dedi: "Eğer bu alanlarda tasarruf yapmaya devam edersek Milli Eğitim Bakanlığı'nın kapısına kilit vurmalıyız. Nasıl ki özel okullara öğrenci başı 5 bin lira katkı payı veriliyorsa, o zaman bu tercih engelli çocuklardan yana da yapılmalı."

Kaya, Özel Eğitim Kurumları Derneği'nce düzenlenen "Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri Türkiye Buluşmaları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı"nda konuştu.

ÖZEL OKULA DEĞİL, 'ÖZEL ÇOCUKLARA' TEŞVİK VERİLSİN

Kaya, AK Parti iktidarları döneminde özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerine ilişkin önemli adımların atıldığını ancak 2 bin 500 kurum, 48 bin öğretmen, 378 bin engelli çocuğun olduğu bir alanda sorunların çözülemediğini belirtti. Kaya, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konudaki bazı politikalarını eleştirdi.

Kaya, iktidarın özel eğitim kurumlarının açılmasına onay vermesine rağmen, bunların olanaklarını elinden aldığını savundu. Kaya, özel eğitim kurumlarının tek amacının para kazanmak olmadığını ifade etti.

Devlet bu alanı ne kadar boş bırakırsa, çocuklar ve ailelerin de o kadar mağdur olacağına işaret eden Kaya, ailelerin, Parlamentodan bu sorunların çözülmesini beklediğini dile getirdi.

İktidarın asgari ücreti 417 lira artışla 2 bin 20 lira olarak belirlediğini hatırlatan Kaya, bu artışın özel eğitim kurumlarının cebinden çıkacağını, devletin bu kurumlara destek olması gerektiğini kaydetti.

MECLİS'E GELİRSE ARKASINDA DURURUZ

Kaya, özel eğitime muhtaç çocukların eğitimine dönük fon isteklerinin "tasarruf" gerekçesiyle kabul edilmediğini aktararak, şöyle konuştu:

"Engelli, eğitime muhtaç çocuktan tasarruf yapılmaz. Eğer bu alanlarda tasarruf yapmaya devam edersek Milli Eğitim Bakanlığının kapısına kilit vurmalıyız. Milli Eğitim Bakanlığı kendi bünyesindeki eğitim politikalarına sahip çıkamıyorsa, müfredatı değiştiremiyorsa, bu alandaki boşlukları dolduramıyorsa, bunu özel okullara tercih etmişse, nasıl ki özel okullara öğrenci başı 5 bin lira katkı payı veriliyorsa, o zaman bu tercih engelli çocuklardan yana da yapılmalı."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat vermesi durumunda konunun TBMM'ye gelebileceğini belirten Kaya, CHP olarak bu konunun arkasında duracaklarının altını çizdi.

ENGELLİLERİN SORUNLARI BİLİNİYOR

 

AK Parti Ankara Milletvekili Arife Polat Düzgün de engellilerin sorunlarını iyi bildiklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuda hassasiyetlerinin olduğunu ifade etti.

AK Parti'nin engelli çocuklara sahip çıktığını, bir farkındalık yarattığını dile getiren Düzgün, amaçlarının vatandaşlara en iyi hizmeti sunabilmek olduğunu vurguladı. 

Hükümetin sorunları bildiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın her fırsatta engelli ve ihtiyaç sahibi ailelerle kucaklaştığını belirten Düzgün, bu alanda yaşanan sıkıntıların çözümü için çalışmalara devam edeceklerinin altını çizdi.

Özel Eğitim Kurumları Derneği Başkanı Yunus Kılıç da özel eğitim kurumlarının kameralarla denetlenmesine rağmen eğitimin kalitesinin nasıl artırılacağına bakılmadığına dikkat çekti. Kılıç, engelli çocukların eğitilerek sosyal hayata hazırlanmalarını istediklerini kaydetti.

10-01-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş