Arama sonuçları

Özel okula ‘engelli’ uyarısı

Özel okula ‘engelli’ uyarısı

Engelli çocukların ailelerinin sık yaşadığı sorunların başında okul bulmak gelir. Buldukları özel ve devlet okulları bu kayıtları yapmakta sürekli ailelere sıkıntı yaşatır. Bir yanda okulların bir yanda da diğer velilerin engelli öğrenci istememesi yüzünden bu aileler çocukları için okul bulmakta zorlanır. 

İşte Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) engelli öğrencilerin kayıtlarının yapılması konusunda özel okulları uyardı. Bakanlığın illere gönderdiği yazıda engelli öğrencilerin eğitimlerinin yasal güvence altında olduğu vurgulayarak, bu çocukların eğitimlerinin resmi ve özel okullarca karşılanmasının yasal bir hak olduğuna dikkat çekildi ve kayıt işlemlerinin titizlikle yapılmasını istedi. 

EĞİTİM YASAL BİR HAKTIR 
Yazıda, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin genel ve mesleki eğitim görme haklarından yararlanabilmelerini sağlamaya yönelik usul ve esasların, 1997 tarihli Özel Eğitim Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlendiğine işaret edildi.

Bakanlığın Teşkilat ve Görevleri Hakkında 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de "Eğitime erişimi kolaylaştıran, her vatandaşın eğitim fırsat ve imkanlarından eşit derecede yararlanabilmesini teminat altına alan politika ve stratejiler geliştirmek, uygulamak, uygulanmasını izlemek ve koordine etmek" hükmünün yer aldığı vurgulandı. Bu mevzuatta, "kız öğrencilerin, engellilerin ve toplumun özel ilgi bekleyen diğer kesimlerinin eğitime katılımını yaygınlaştıracak politika ve stratejiler geliştirmek, uygulamak ve uygulanmasını koordine etmek" hükmünde tüm bireylerin eğitime erişimlerinin sağlanmasının hedeflendiği belirtildi.

KAYNAŞTIRMA YOLUYLA YÖNLENDİRME  
Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerden kaynaştırma yoluyla eğitime yönlendirilenlere ilişkin olarak, durumları normal akranlarıyla birlikte eğitim görmeye uygun olan özel eğitim gerektiren bireylerin, eğitim ve öğretimlerini resmi ve özel okullarda sürdürecekleri hükmünün de yer aldığı aktarıldı. Bu kapsamda, engelli öğrenciler için özel eğitim desteği sağlamak üzere yardımcı dersliklerin oluşturulacağı, özel araç-gereç ile eğitim materyallerinin sağlanacağı ve diğer özel tedbirlerin alınacağının hüküm altına alındığı bilgisine yer verildi. Yazıda, resmi ve özel okulların kendi çevrelerindeki özel eğitim gerektiren bireylere özel eğitim hizmetleri sağlamakla yükümlü olduğu hükmüne de yer verildiğine dikkat çekilerek, bu öğrencilerin kayıtlarının yapılması istendi. 

Bu blog AA abonesidir.

09-04-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş