Arama sonuçları

Özel okullar yurtdışında okul açacak mı?

Özel okullar yurtdışında okul açacak mı?

Özel okullar yurtdışında okul açacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) özel okulları yurtdışında oluşan açığı kapatmak üzere okul açmaya çağırmıştı. Peki özel okullar bu konuda ne düşünüyor. Yurtdışınde özel okullar okul açmaya hazır mı?

Türkiye Özel Okullar Derneği’nin geleneksel eğitim sempozyumunda da Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in de dile getirdiği gibi MEB, özel okulları yurtdışında yatırım yapmaya çağırıyor. Yurtdışındaki Türk okullarını devir almak ve yeni açmak için kurulan Türkiye Maarif Vakfı ile işbirliği yaparak, Türkiye’deki özel okulların yurtdışında okul açması talep ediliyor.

Bakan Yardımcısı Erdem, FETÖ’den sonra yurtdışında bir boşluk oluştuğunu söyleyerek şöyle demişti: “Yurtdışında boşluk doğdu. Maarif Vakfı ile iş birliği yapın, istediğiniz ülkelere devletle ortak veya direkt kendiniz açın biz destek verelim. Türk okulculuk sistemini dünyaya da tanıtın. “ 

ÖZEL OKULLAR NE DİYOR?

Türkiye Özel Okullar Derneği Eş Başkanı Cem Gülan, yurtdışında okul açmanın bir gönül meselesi olduğunu söyleyerek, özel okulların yaklaşımını şu sözlerle anlattı: 

“Yurtdışında okul açmak FETÖ gibi bir yere veya amaça hizmet etmiyorsanız gönül meselesidir. Bu nedenle ya büyük güç ya da ciddi destek gerektirir bu anlamda devletin ve Maarif Vakfı’nın desteklerinin ne olacağı netleşmelidir. Okulları bu olaya yönlendirebilmek için konunun netleşmesi ve daha sonra okulların bu duruma göre bilgilendirilmesi önem kazanmaktadır.”

27-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş