Arama sonuçları

Özel okullarda boş kontenjan olur mu?

Özel okullarda boş kontenjan olur mu?

Özel okullarda boş kontenjan olur mu? Bugün yabancı özel liselerin de aralarında olduğu özel okullarda üçüncü kayıt dönemi başlıyor. Yabancı özel liselerde ikinci kayıt dönemi son bulduğunda yalnızca 2 özel okulda boş kontenjan vardı. Özel okullarda üçüncü kayıt dönemi önkayıtlarla 10 Temmuz Pazartesi günü başlıyor. 11 Temmuz Salı günü ise kesin kayıt ve öğleden sonra da yedek kayıtlar yapılacak. Kolejlerde boş yer kalırsa 12 ve 13 Temmuz günlerinde de serbest kayıt dönemi olacak. Bu günlerde okullar sabah kesin kayıt, öğleden sonra yedek kayıt alarak 13 Temmuz akşamı kayıt dönemini tamamlamış olacak. 

ÖZEL OKULLARDA BOŞ KONTENJAN OLUR MU?

Ailelerin en çok merak ettiği soru ise kontenjanları dolu olsa bile diğer kayıt dönemlerinde özel okullarda boş kontenjan oluşup oluşmayacağı oluyor. Çünkü her yıl her kayıt döneminden sonra dolu olsa da yeni kayıtlar açıldığında boş kontenjan oluşur. Bu yüzden de aileler bunun bu yıl da olma olasılığını merak ediyor. 

Hatırlayalım, öğrencilerini TEOG sınavları puanlarına göre alan kolejler bu yıl kontenjanlarının 3 ile 5 katı arasında başvuru aldı. 17 binden fazla şampiyon çıkan kolay TEOG soruları ve şişirilmiş okul puanları yüzünden öğrencileri eleyemeyen özel okullarda “yaş” kriteri kullanıldı. İlk kayıt dönemi son bulduğunda 7 yabancı özel lise kontenjanını doldurdu. Ancak ikinci kayıt dönemine girerken bu liselerde de Amerikan Robert hariç boş kontenjanlar oluştu. 

HANGİ KOLEJLER DOLDU, BOŞ KONTENJAN OLUR MU?

Nasıl boş kontenjan oluştuğuna gelince; bunun nedeni kayıt çekme. Yani öğrenci daha çok istediği okulun kesin kayıt listesine girince aileler çocuklarını bu istedikleri okullara yolluyor. Hatta bunun için de 3 ile 7 bin TL arasında bir “kayıt çekme” bedelini ödüyor. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği'ne göre kayıt çeken aileden okulun yıllık öğrenim ücretinin yüzde 10'unu iade etmeme hakkı bulunuyor. 

KOLEJLERDE KAYIT ÇEKME SÜRER Mİ?

Üçüncü kayıt dönemine ancak başka bir okuldan burs teklifi gelirse bu okullara gitmek için kaydını sildirecek öğrencilerden dolayı boş kontenjan oluşabilir. Ancak ailelerin bu yıl kayıt için nasıl sıra bekledikleri dikkate alınınca üçüncü kayıt dönemi için boş kontenjan oluşması sürpriz olacak gibi görülüyor.

Şu anda sadece Galileo Galilei İtalyan Lisesi'nde 41, Avusturya Lisesi'nde ise lise bölümünde 5, ticaret bölümünde ise 2 olmak üzere 7 kontenjan boş. 

İŞTE OKULLARIN 3'ÜNCÜ KAYIT DÖNEMİ DOLULUK VE BOŞ KONTENJANLARI 

Amerikan Robert Lisesi:  2017-2018 öğretim yılı taban puanı 995.5 olarak açıkladı. 101’ü kız 100’ü erkek olmak üzere 201 kişilik kontenjanını 1000 devtam puanlı öğrencilerle ilk kayt döneminde doldurdu.Okuldan kayıt çeken öğrenci olmadığı için Robert’te boş kontenjan yok.

Saint Joseph Fransız Lisesi: Puanını 880 olarak açıkladı. İlk kayıt döneminde 198 kontenjanından 6'sı boş kaldı. İkinci kayıt dönemi için puanını 882.5 olarak açıkladı. İkinci kayıt döneminde tüm kontenjanı doldu. 

Saint Benoit Fransız Lisesi: İlk kayıt dönemi puanını 860 olarak açıkladı. Okulun kontenjanı 170. Ancak mükerrer kayıt kartı verildiği gerekçesiyle okul yönetimi ilk kayıt dönemi son bulurken, kontenjanı 80 kişi artırdı ve 250 yaptı. Ancak sonraki kayıt dönemlerinde bu kontenjan 170’in altına düşmedikçe kayıt çeken öğrencilerin yerine kayıt alınmayacak. Şu anda kontenjanı 250 dolmuş görünüyor. Taban puan aynı. Üçüncü kayıt dönemine girerken, şu ana kadar 10 öğrencinin kaydını çektiği ve kayıtlı öğrenci sayısının 240’a düştüğü görülüyor.  

Notre Dame De Sion Fransız Lisesi:  2017-2018 yılı taban puanını 870 olarak açıkladı. 140 kontenjanı ilk kayıt döneminde doldu. İkinci kayıt dönemi için 6 boş kontenjan oluştu. İkinci kayıt için puanını 877.5 açıkladı. Okulda üçüncü kayıt dönemi için boş kontenjan görünmüyor. Üçüncü dönem puanı da 877.5.

Sainte Pulcherie Fransız Lisesi:  2017-2018 öğretim yılı ilk dönem için tabah puanı 855 oldu. İlk kayıtta 92 kontenjanı doldurdu. İkinci kayıt için puanı değişmedi. Üçüncü kayıt için de puanı değişmedi ve boş kontenjan yok.

Saint Michel Fransız Lisesi: İlk kayıt dönemi için puanını 840 olarak açıkladı. İlk kayıt döneminde 100 olan kontenjanı doldu. İkinci kayıt dönemi için puanı değişmedi, 840. Üçüncü kayıt döneminde de puanı değişmedi ancak boş kontenjan yok.

İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi: İlk kayıt dönemi puanı 800 ikinci kayıt döneminde de değişmedi. 92 kontenjanı ilk kayıt döneminde doldurdu.  Ancak kayıt çekmeler nedeniyle 3 kontejan boş ile ikinci kayıt dönemine gitti. Okulun üçüncü kayıt dönemi için puanı aynı ancak boş kontenjan görünmüyor.

Üsküdar Amerikan Lisesi: Bu yıl ilk kayıt dönemi puanı 395 oldu. Kontenjanı 90 kız 90 erkek olmak üzere 180 olan okulun ilk kayıt döneminin ardından 5 kız, 2 erkek olmak üzere 7 kontenjanı boş kaldı. İkinci kayıt dönemi için puanını 397.5 olarak açıkladı. İkinci kayıt döneminde bu kontenjanları doldurdu ve üçüncü kayıt dönemi için boş kontenjan yok.

Tarsus Amerikan Koleji: İlk kayıt dönemi puanını 365 olarak açıkladı. Yarısı kız 120 kontenjanını doldurdu. Eğer kayıt çeken olursa yeni kayıt almaya devam edecek. Okulun 3’üncü kayıt dönemi için de boş kontenjanı görünmüyor.   

İzmir Amerikan Koleji: İlk kayıt dönemi puanını 380 olarak açıkladı. Kontenjan yarısı kız yine 168 olmak üzere ilk kayıt döneminde doldurdu. İkinci kayıt döneminde boş kontenjanı olmayan okulun üçüncü kayıt dönemi için de boş kontenjanı yok. Eğer kayıt çeken olursa yeni kayıt alacak.

Alman Lisesi:  İlk kayıt dönemi puanı 890 oldu. İlk kayıtta 130 kontenjanından 4’ü boş kaldı. İkinci kayıt dönemi için puanı değişmedi, 890 kaldı. İkinci kayıt döneminde kontenjanını doldurdu. Kayıt çeken olursa üçüncü önkayıt döneminde öğrenci alacak.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi: Yerleştirmeye Esas Puan'a (YEP) göre öğrenci alan okulun ikinci kayıt dönemi puanı 475. Okulun 68 olan kontenjanında ilk dönemde 66 boş kaldı. Okul üçüncü kayıt dönemine 41 açık kontenjanla girdi ve puanını 470 yaptı.

İtalyan Lisesi: YEP'e göre ilk dönem puanı 480 oldu. 80 olan kontenjanında ilk dönem 24 boş kaldı. İkinci dönem puanı 470 olarak açıklandı.  İkinci kayıt döneminde tüm kontenjanını dolduran okul olası kayıt çekme durumunda üçüncü kayıt döneminde 484 ve üzerindeki öğrencileri alacağını açıkladı.

Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu: YEP'e göre ilk dönem puanı lise bölümü için 490, ticaret bölümü için 485 oldu. İlk kayıt döneminde  lisenin 66 kişilik kontenjanında 20, ticaret bölümünün 22 kişilik kontenjanında 5 boş var. Puanı aynı. Okul üçüncü kayıt dönemine lise bölümünde 5, ticaret bölümünde 2 olmak üzere 7 açık kontenjanla girdi.

 

09-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin