Arama sonuçları

Özel okullarda serbest kayıt dönemi

 Özel okullarda serbest kayıt dönemi

Özel okullarda serbest kayıt dönemi. Öğrencilerini TEOG sınavlarının 4'üne ya da tümüne göre alan özel okullarda üç önkayıt-kesin kayıt döneminin ardından serbest kayıt dönemi başladı. Aralarında yabancı özel okulların da olduğu özel okulların hemen tümü kontenjanlarını doldururken anlık boş kayıtlar da oluyor. 

ÖZEL OKULLARDA SERBEST KAYIT DÖNEMİ

Aralarında Amerikan, Alman, İtalyan, Fransız, Avusturya liselerinin de yer aldığı özel okullarda geçtiğimiz 30 Haziran'da başlayan kayıt süreci yarın son bulacak.  Özel okullar 13 Temmuz akşamından itibaren kesin kayıt yapamayacak. Okullar devlet liseleri için nakil döneminin başlayacağı 14 Ağustos'ta tekrar öğrenci kaydı almaya başlayacak.        

KONTENJAN DOLU OLMASA DA ANLIK BOŞALIYOR 

Bu yıl kontenjanlarının 3 ile 5 katı arasında kayıt alan yabancı özel liseler ise ilk kez bu kadar hızla kayıtlarını doldurdu. Hatta liseler kesin kayıt adaylarını TEOG puanları ve okul puanlarına göre sıralayamayınca yaş kriterini bile kullandı. Yani yaşı küçük olana öncelik verdi. Serbest kayıt döneminin başladığı bugün ise kolejlerde ortalama 3 ile 5 arasında boş kontenjanlar oluyor. Ancak unutmayın bu kontenjanlar anlık değişiyor. Okullar sabah önkayıtöğleden sonra kesin kayıt ve yedek liste kaydı yapıyor. Yedek listede ya da kesin kayıt listesinde adınız olmasına rağmen okulda değilseniz hakkınızı yitiriyorsunuz. Bu yüzden de boş kontenjanları anında velilerin takip etmesi gerekiyor. 

KAYIT ÇEKEN OLURSA BOŞALIYOR

Kolejlerde kontenjan dolu olmasına rağmen boş kayıtlar "kayıt çekme"  "kayıt sildirme" yoluyla gerçekleşiyor. Öğrenci bir başka okula geçebiliyor ya da devlet tercihi yapmak için kaydından vazgeçebiliyor. Bu yüzden serbest kayıt yapılacak bu iki günde kayıtları sizin de anlık takip etmeniz gerek.  

ÖZEL'E GİDEN DEVLET KAYIT YAPTIRAMAYACAK 

Yerleştirmeye Esas Puan'a (YEP) göre merkezi sistemle öğrenci alan devlet liseleri ile bazı özel okulların da içinde yer aldığı liseler için tercihler ise 14-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Özel'e kesin kayıt yaptıran devlette tercih listesi hazırlayamayacak.

SERBEST KAYIT DÖNEMİNDE OKULLARIN PUAN VE KONTENJANLARI

Amerikan Robert Lisesi: 2017-2018 öğretim yılı taban puanı 995.5 olarak açıkladı. 101’ü kız 100’ü erkek olmak üzere 201 kişilik kontenjanını 1000 devtam puanlı öğrencilerle ilk kaytdöneminde doldurdu.Okuldan kayıt çeken öğrenci olmadığı için Robert’te boş kontenjan yok.Üçüncü kayıt döneminde de serbest kayıt döneminde de okulun boş kontenjanı bulunmuyor. 

Saint Joseph Fransız Lisesi: Puanını 880 olarak açıkladı. İlk kayıt döneminde 198 kontenjanından 6'sı boş kaldı. İkinci kayıt dönemi için puanını 882.5 olarak açıkladı. İkinci kayıt döneminde tüm kontenjanı doldu. Taban puanı serbest kayıt dönemi için 885 oldu. Okulda 2 boş kontenjan var. 

Saint Benoit Fransız Lisesi:  İlk kayıt dönemi puanını 860 olarak açıkladı. Okulun kontenjanı 170. Ancak mükerrer kayıt kartı verildiği gerekçesiyle okul yönetimi ilk kayıt dönemi son bulurken, kontenjanı 80 kişi artırdı ve 250 yaptı. Ancak sonraki kayıt dönemlerinde bu kontenjan 170’in altına düşmedikçe kayıt çeken öğrencilerin yerine kayıt alınmayacak. Şu anda kontenjanı 250 dolmuş görünüyor. Taban puan aynı. Üçüncü kayıt dönemine girerken, şu ana kadar 10 öğrencinin kaydını çektiği ve kayıtlı öğrenci sayısının 240’a düştüğü görülüyor.  Serbest kayıt döneminde okuldan 16 öğrenci kayıt çekmiş görünüyor. Puanı da değişmedi. 

Notre Dame De Sion Fransız Lisesi: 2017-2018 yılı taban puanını 870 olarak açıkladı. 140 kontenjanı ilk kayıt döneminde doldu. İkinci kayıt dönemi için 6 boş kontenjan oluştu. İkinci kayıt için puanını 877.5 açıkladı. Okulda üçüncü kayıt dönemi için boş kontenjan görünmüyor. Üçüncü dönem puanı da 877.5. Serbest kayıt döneminde de puanı aynı ve boş kontenjan yok. 

Sainte Pulcherie Fransız Lisesi: 2017-2018 öğretim yılı ilk dönem için tabah puanı 855 oldu. İlk kayıtta 92 kontenjanı doldurdu. İkinci kayıt için puanı değişmedi. Üçüncü kayıt için de puanı değişmedi ve boş kontenjan yok. Serbest kayıt dönemi için puanı 862.5 boş kontenjanı ise anlık değişiyor.  Şu anda boş kontenjanı yok.

Saint Michel Fransız Lisesi:  İlk kayıt dönemi için puanını 840 olarak açıkladı. İlk kayıt döneminde 100 olan kontenjanı doldu. İkinci kayıt dönemi için puanı değişmedi, 840. Üçüncü kayıt döneminde de puanı değişmedi ancak boş kontenjan yok.

İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi: İlk kayıt dönemi puanı 800 ikinci kayıt döneminde de değişmedi. 92 kontenjanı ilk kayıt döneminde doldurdu.  Ancak kayıt çekmeler nedeniyle 3 kontejan boş ile ikinci kayıt dönemine gitti. Okulun üçüncü kayıt dönemi için puanı aynı ancak boş kontenjan görünmüyor. Serbest kayıt dönemi puanı değişmedi ama boş kontenjan yok.

Üsküdar Amerikan Lisesi: Bu yıl ilk kayıt dönemi puanı 395 oldu. Kontenjanı 90 kız 90 erkek olmak üzere 180 olan okulun ilk kayıt döneminin ardından 5 kız, 2 erkek olmak üzere 7 kontenjanı boş kaldı. İkinci kayıt dönemi için puanını 397.5 olarak açıkladı. İkinci kayıt döneminde bu kontenjanları doldurdu ve üçüncü kayıt dönemi için boş kontenjan yok. Serbest kayıt döneminde boş kontenjan yok.

Tarsus Amerikan Koleji: İlk kayıt dönemi puanını 365 olarak açıkladı. Yarısı kız 120 kontenjanını doldurdu. Eğer kayıt çeken olursa yeni kayıt almaya devam edecek. Okulun 3’üncü kayıt dönemi için de boş kontenjanı görünmüyor. Serbest kayıt döneminde boş kontenjan yok.

İzmir Amerikan Koleji: İlk kayıt dönemi puanını 380 olarak açıkladı. Kontenjan yarısı kız yine 168 olmak üzere ilk kayıt döneminde doldurdu. İkinci kayıt döneminde boş kontenjanı olmayan okulun üçüncü kayıt dönemi için de boş kontenjanı yok. Eğer kayıt çeken olursa yeni kayıt alacak. Serbest kayıt döneminde boş kontenjan yok.

Alman Lisesi: İlk kayıt dönemi puanı 890 oldu. İlk kayıtta 130 kontenjanından 4’ü boş kaldı. İkinci kayıt dönemi için puanı değişmedi, 890 kaldı. İkinci kayıt döneminde kontenjanını doldurdu. Kayıt çeken olursa üçüncü önkayıt döneminde öğrenci alacak. Serbest kayıt dönemi için 1 açık kontenjan var.Puanı aynı 890.

Galileo Galilei İtalyan Lisesi: Yerleştirmeye Esas Puan'a (YEP) göre öğrenci alan okulun ikinci kayıt dönemi puanı 475. Okulun 68 olan kontenjanında ilk dönemde 66 boş kaldı. Okul üçüncü kayıt dönemine 41 açık kontenjanla girdi ve puanını 470 yaptı. Serbest kayıt döneminde kontenjanı doldu. Yeni taban puanı yine 470.

İtalyan Lisesi: YEP'e göre ilk dönem puanı 480 oldu. 80 olan kontenjanında ilk dönem 24 boş kaldı. İkinci dönem puanı 470 olarak açıklandı.  İkinci kayıt döneminde tüm kontenjanını dolduran okul olası kayıt çekme durumunda üçüncü kayıt döneminde 484 ve üzerindeki öğrencileri alacağını açıkladı. Üçüncü kayıt döneminde kontenjanı doldu. Şu anda boş yok. Kayıt çeken olursa 482 ve üzeri puandaki öğrencileri alacak.

Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu: YEP'e göre ilk dönem puanı lise bölümü için 490, ticaret bölümü için 485 oldu. İlk kayıt döneminde  lisenin 66 kişilik kontenjanında 20, ticaret bölümünün 22 kişilik kontenjanında 5 boş var. Puanı aynı. Okul üçüncü kayıt dönemine lise bölümünde 5, ticaret bölümünde 2 olmak üzere 7 açık kontenjanla girdi. Serbest kayıt dönemi için ticaret lisesinde 1 açık kontenjan var.

12-07-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş