Arama sonuçları

Özel okullarda zam oranları nedir?

Özel okullarda zam oranları nedir?

Özel okullarda zam oranları nedir? Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Başkanı Nurullah Dal, erken kayıtta yüzde 12-13’lerde, ortalama ise yüzde 17-18 oranında bir zam yapıldığını söyledi. Dal’ın ailelere önerisi ise evlerine yakın okulları tercih etmeleri oldu.

Hürriyet’ten Esra Ülkar’ın haberine göre TÖZOK Başkanı Dal, ilk ve ortaokul çağındaki çocuklar için velilere “trafiği” düşünerek, evlerine yakın okulları seçmelerini önerdi. Okul seçerken de imkanlarına bakmaları önerisinde bulunan Dal’a göre sadece sınava hazırlayan okulların “kurslardan” farkı yok.

Köklü okullarda oturmuş bir eğitim sistemi olduğunu vurgulayan Dal, yeni açılan okulları seçerken de kurum sahibinin kim olduğunun ve finansal olanaklarının araştırılması önerisinde bulundu.

ÖZEL OKULLARDA ZAM ORANLARI NEDİR?

Dal, özel okulların yönetmelik gereği yüzde 35’e kadar zam yapabileceklerine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Erken kayıt yaptıran eski ve yeni velilere geçen seneye göre yüzde 12-13 oranında artış yapabiliyorlar. Yıllık ortalaması ise yüzde 17-18 oranında. Yüzde 25 yapan da var, 15 yapan da. Ama ağırlık yüzde 17-18’lerde. Enflasyon yüzde 32’lerde. Kriz dönemini geçmek için enflasyonla mücadele kapsamında çok büyük indirim yapmış durumdayız.”

VELİ-OKUL SÖZLEŞMESİ NEDEN ÖNEMLİ?

Dal’ın velilere başka önerisi de okulla veli arasında imzalanan sözleşmeye dikkat etmeleri. Dal, şöyle dedi: “Sözleşmede özellikle eğitim öğretim ücretinin anlaştıkları şekilde yazılmasına dikkat etsinler. Artışlar bunun üzerinde yapılıyor. Kitap, kıyafet masraflarını bu kadar erken ilan edemeyebilirler. Enflasyonla birlikte gıdada artış çok yüksek oldu. Gıdadaki fiyat artışının okuldaki yemek ücretlerine yansıması durumunda yüzde 20’leri aşmayacak şekilde fiyat ilan ediyorlar. Gıda maliyetleri yüzde 40-50 arttı. Yüzde 100 artan gıdalar var. Geçen seneki fiyata yüzde 15-20 civarında artış eklendi. En makul artış bu civarlarda.”

24-02-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş