Arama sonuçları

Özel Saint Joseph Fransız Lisesi nasıl öğrenci alacak?

Özel Saint Joseph Fransız Lisesi nasıl öğrenci alacak?

İstanbul Özel Saint Joseph Fransız Lisesi nasıl öğrenci alacak? St. Joseph Fransız Lisesi 1857 yılında kuruldu. 1870 yılında Kadıköy’e taşındı. 1987 yılına kadar erkek lisesi olarak eğitim veren okul 1988’de kapılarını kız öğrencilere de açarak karma eğitime geçti.

ÖZEL SAINT JOSEPH FRANSIZ LİSESİ ÖĞRENCİLERİNİ NASIL ALACAK?

Özel Saint Joseph Fransız Lisesi ilk kız mezunlarını 1996 yılında verdi. İşte İstanbul Özel Saint Joseph Fransız Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz soruların yanıtları: 

SAINT-JOSEPH KENDİ SINAVINI YAPACAK MI?

Hayır ayrı bir sınav yapmayacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yapacağı Liseye Geçiş Sınavı (LGS) sınavın sonuçlarını ve ve bu sınavda hesaplanacak LGS puanlarını yada MEB açıklamasıyla Merkezi Sınav Puanlarını (MSP) kullanacak.

SAINT-JOSEPH FRANSIZ LİSESİ'NE NASIL GİRİLECEK?

Okul öğrencilerini Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) yaptığı merkezi sınav Liseye Geçiş Sınavı (LGS) puanlarına göre alacak. Bu sınavdan Merkezi Sınav Puanı (MSP) hesaplanacak. LGS, Türkçe, Matematik, Fen,  TC İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil derslerinden yani toplam 6 dersten yapılacak.

SAINT-JOSEPH OKUL NOTLARINI DİKKATE ALACAK MI?

Hayır. Okul notları dikkate alınmıyor. LGS puanıyla alacak. LGS puanı hesaplaması ise sadece sınav sonuçlarına göre yapılıyor.  Okul notları bu puan hesaplamasında kullanılmıyor.

SAINT JOSEPH FRANSIZ LİSESİ TABAN PUANI NEDİR?

2018-2019 taban puanını 1. ön kayıt dönemi için 500 tam puan üzerinden 410 olarak açıkladı. 

TERCİH LİSTESİ HAZIRLANIYOR MU?

Hayır. Tercih listesi hazırlanmıyor. Okul taban puanını açıkladıktan sonra puanınız tutuyorsa bireysel olarak ya da online okula önce önkayıt- sonra da kesin kayıt yaptırıyorsunuz.

EĞİTİM SÜRESİ KAÇ YIL?

Fransızca eğitim veren okulda bir yıl hazırlık okunuyor. Toplam eğitim süresi 5 yıl.

DİPLOMASININ ÖZELLİĞİ VAR MI?

Fransız Bakalorya denkliği olan diploması sayesinde öğrenciler Fransa’daki üniversitelere doğrudan başvuru hakkı kazanıyor. Öğrenciler, Galatasaray Üniversitesi'nin Fransız okullarına koyduğu yüzde 25'lik kotadan iç sınava girerek yararlanabiliyor. Ancak bu haktan yararlanabilmek için Lisans Yerleştirme Sınavları'nda (LYS) ilk 25 bin arasına girmeleri gerekiyordu. Bu yıl sınav sistemi değiştiği için TYT mi yoksa AYT başarı sırası  mı dikkate alınacağına Galatasaray Üniversitesi karar verecek.

İNGİLİZCE ÖĞRETİYOR MU?

Evet. Hazırlıkta 26 saat Fransızca, 3 saat de İngilizce eğitim yapılıyor. İngilizce zorunlu ikinci yabancı dil olarak okutuluyor.

 

ST. JOSEPH FRANSIZ LİSESİ KONTENJANI NEDİR ?

2018-2019 öğretim yılı için kontenjanı geçen yıla göre 18 kişi arttı ve 216 oldu.

YABANCI ÖĞRETMEN VAR MI?

Lisede 75’i Türk ve 18’i Fransız olmak üzere 93 öğretmen görev yapıyor.

YATILI EĞİTİM SUNUYOR MU?

Hayır.

KIZ VE ERKEK ÖĞRENCİLER İÇİN KONTENJAN VAR MI?

Ayrı bir kontenjan bulunmuyor. Puanı yeterli olan öğrenciler erkek-kız ayrımı olmadan kayıt yapılıyor.

SAINT- JOSEPH FRANSIZ LİSESİ ÖĞRENİM ÜCRETİ NEDİR?

Okulun 2018-2019 öğretim yılı ücreti 52 bin 893 TL.

30-04-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş