Arama sonuçları

‘Özel yetenek’in kaldırılmasına tepki: İki günde 25 bin imza toplandı

‘Özel yetenek’in kaldırılmasına tepki: İki günde 25 bin imza toplandı

‘Özel yetenek’in kaldırılmasına tepki: İki günde 25 bin imza toplandı. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren kararlar aldığı son genel kurul toplantısında, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan 14 yükseköğretim programını, özel yetenekle öğrenci alan bölümler arasından çıkardı. 

YÖK’ün kararı doğrultusunda, bugüne kadar özel yetenek sınavı ile öğrenci alan 14 bölüm, 2020 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) merkezi yerleştirmeyle öğrenci öğrenci alacak. Özel yetenekle öğrenci alan bölümler kapsamından çıkarılan programlar ‘çizgi film, grafik, grafik resimleme ve baskı, grafik tasarım, moda giyim tasarımı, moda tasarımı, moda ve tekstil tasarımı, rekreasyon, spor bilimleri, spor yöneticiliği, tekstil, tekstil geliştirme ve pazarlama, tekstil tasarımı, tekstil ve moda tasarımı’ olarak sıralandı.

İKİ GÜNDE 25 BİN İMZA

Ancak YÖK’ün bu kararına sosyal medyada tepki geldi. Hürriyet'in haberine göre, Change.org’ta ‘Özel Yetenek Sınavları Kaldırılmasın’ başlıklı imza kampanyası başlatıldı. “Yeteneği olmayanın puanı ile istediği üniversiteye girebilmesini, yeteneği olan öğrencinin puanı sebebiyle heba olmasını istemiyoruz” denilerek, özel yetenek sınavlarının kaldırılmaması talep edildi. Kampanyada iki gün içinde hedeflenen 25 bin imzaya ulaşıldı.

‘UMARIM BU DÜZENLEMEDEN DÖNÜLÜR’

Öte yandan Hürriyet’e konuşan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Nihal Kafalı, YÖK’ün kararından endişe duyduğunu belirtiyor. Bu kararın Türkiye’de yetişecek sanat ve tasarım insanlarının uzmanlık alanlarında yetersizliklere neden olacağını belirten dekan, ”YÖK’ün bu kararı, gelecekte Türkiye’de güzel sanatlar-tasarım alanlarında ve ilgili tüm sektörlerde önemli problemlere neden olacaktır. Ayrıca eğitimde bu kadar önemli kararlar alınırken, alanın uzmanlarının ve akademisyenlerin de görüşleri alınmalı. Yurt dışındaki eşdeğer tüm saygın üniversitelerde olduğu gibi güzel sanatlar fakültelerinde bulunan tüm bölümlerin özel yetenek sınavı ile öğrenci almaları sanat ve tasarım eğitimi ve formasyonu için vazgeçilmez. Umarım en kısa zamanda bu düzenlemeden vazgeçilir ”diye konuştu.

16-10-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş