Arama sonuçları

Özel yetenekli öğrenciye spor ve güzel sanatlar lisesine geçiş hakkı

Özel yetenekli öğrenciye spor ve güzel sanatlar lisesine geçiş hakkı

Özel yetenekli öğrenciye spor ve güzel sanatlar lisesine geçiş hakkı. Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB), 10'uncu sınıfa geçen ve özel yeteneği olan öğrencilere güzel sanatlar ile spor liselerine geçişlerde ikinci hak tanındı.

ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİYE SPOR VE GÜZEL SANATLAR LİSELERİNE GEÇİŞ HAKKI

Buna göre, Bakanlıkça bu yıl ilk defa, özel bir yeteneğe sahip olduğunu düşünen öğrencilerin, sanat ve spor liselerinin boş kontenjanlarına yerleştirilmeleri amacıyla eylül ve ekim aylarının son haftasında özel yetenek sınavları düzenlenecek. 

82 SANAT, 74 SPOR LİSESİ VAR

Bakanlığa bağlı 82 güzel sanatlar lisesi ile 74 spor lisesi bulunuyor. 

Bakanlık bu yıl ilk kez sanat ve spor alanlarında yeteneği olduğunu düşünen ancak başka bir lise türüne kaydolmuş öğrenciler için yeni bir düzenleme yaptı. 

Bu kapsamda, güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı ve projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerinin 9'uncu sınıflarında bulunan boş kontenjanlara diğer liselerin 9'uncu sınıflarından eylül ve ekim aylarının son haftasında yapılacak yetenek sınavları ile öğrenci nakil ve geçişleri yapılacak. 

10'UNCU SINIF ÖĞRENCİLERİNE DE HAK

Öte yandan Bakanlık, bu yıl 10'uncu sınıfa geçen lise öğrencileri arasından özel yetenekli olanlar için de sanat ve spor liselerine geçiş hakkı sağladı.

Buna göre, diğer liselerin 10'uncu sınıflarından bu okullara gelmek isteyen öğrenciler, boş kontenjan bulunması halinde eylül ve ekim aylarının son haftasında yetenek sınavlarına alınacak.

21-09-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş