Arama sonuçları

Özel yurtlardan öğrencilere virüslü tarife

Özel yurtlardan öğrencilere virüslü tarife

Özel yurtlardan öğrencilere virüslü tarife. Cumhuriyet'ten Leyla Kılıç'ın haberine göre, özel yurtlarda kalan ve koronavirüs salgını nedeniyle ailelerinin yanlarına giden öğrencilerden kalmadıkları sürelerin parası istendi.

Salgın nedeniyle ailelerinin de ekonomik sıkıntı yaşadığını belirten öğrenciler, “Yurtta kalmadığımız dönemin paraları isteniyor. KYK yurtlarında olduğu gibi bizden de bu sürelerin parası alınmasın” dedi.

ÖZEL YURTLARDAN ÖĞRENCİLERE VİRÜSLÜ TARİFE

Marmara Üniversitesi öğrenci Özlemsu Dündar yaşadıklarını söyle anlattı: “Salgın nedeniyle 15 Mart’ta yurttan ayrıldım. Haziran ayında sona erecek olan sözleşmenin bitiş süresine kadar olan parayı istiyorlar. Yurt yönetimi ile görüşmeye gittiğimde ise ödemem gereken paranın yüzde 30’unu ödeyerek eşyalarımı alabileceğimi söylediler. Salgın nedeniyle ailemde ekonomik sıkıntılar oluştuğunu söyledim. Yapabilecek bir şeylerinin olmadığını belirttiler. Devlet yurtlarında olduğu gibi bizim de kalmadığımız sürenin parasının alınmamasını istiyoruz.” 

Başka bir üniversite öğrencisi M.O da şöyle konuştu: “Kalmadığımız yere sırf eşyamız orada olduğu için para vermek zorunda bırakılıyoruz. Zaten bu süreçte virüsten dolayı kimse orada kalmıyor. Bu süreçte yurt yönetiminin anlayışlı ve öğrencilerin yanında olmasını bekliyorum.”

‘MESAJLAŞMA KISITLANDI’

Üniversite öğrencisi H.B ise şunları anlattı: “Mart ayının ortasında yurttan ayrıldım. Eşyamız yurtta olduğu için onları almadığımız takdirde ödeme yapmak zorunda olduğumuz haberini aldık. Yurt yönetiminin ve öğrencilerin bulunduğu bir WhatsApp grubumuz var. Yönetim, ‘yurttan özel eşyasını almak isteyenler cumartesi 17.00’ye kadar gelip alabilirler’ diye bir mesaj attı. Ardından öğrenciler seyahat kısıtlaması olduğu için gelemeyeceklerini belirtti. Ve yine öğrencilerin ‘Sözleşmeler ne olacak, umarım bilgilendirme yapılır kısa zamanda’ mesajı üzerine mesajlaşma kısıtlandı. Bizler o yurdun öğrencisiyiz ve gördüğümüz muamele yanlış.”

09-04-2020


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş