Arama sonuçları

'Özgecan bursu' 5 kız öğrenciyi okutacak

'Özgecan bursu' 5 kız öğrenciyi okutacak

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Mersin'de geçen yıl 11 Şubat'ta öldürülen üniversite öğrencisi Özgecan Aslan adına burs fonu oluşturdu. Bağışçılardan gelen destek ile fonda biriken bağışlarla Vakıf, 5 kız öğrenci okutacak.

TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, vatandaşlara burs fınuna destek olmaları yönünde çağrı yaptı. "Ailesiyle görüştük ve ''Özgecan Aslan Burs Fonu'nu kurarak bağışçılarımızı davet ettik. Rakamlar gelmeye devam ediyor. Şu ana kadar 5 kız öğrencimizi okutacak kadar rakam birikti. İki gün önce bir bağış daha aldık. Sayımızı 6'ya çıkarabiliyoruz” diyen Günay, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününe sayılı günler kala Türkiye'de kızların gelişimi ve fırsat eşitliği için Özgecan bursunu desteklemeye davet etti.

ŞEHİT ÇOCUKLARI TÜM BURSLARDA ÖNCELİKLİ

TEV Genel Müdürü Günay, vakfın Türkiye'nin 81 ilindeki öğrencilere burs olanağı sağladığını, üniversite kontenjanlarını belirlerken de bölgesel dağılıma özellikle önem verdiklerini söyledi. Vakfın üstün başarı burslarının da bulunduğuna dikkati çeken Günay, bu burslardan Türkiye'nin her yerinden öğrencilerin yararlanabildiğini anlattı.

Şehit çocuklarının öncelikli olduğunu vurgulayan Günay, "Şehit çocukları için, bütün burs başvurularımızda önceliğimiz var. Bütün burs başvuru formlarımızda da bunun için bir yer var. Bağışçılarımızdan talep geliyor. Özellikle bu bölgeyi desteklemek üzere, özellikle bu bölgedeki şehit çocuklarının geleceğini garantiye almak üzere. Bunları da değerlendiriyoruz" dedi.

YURTTA KALANA BURS

Vakıf, kurulduğu 1967 yılından bu yana 225 bine yakın öğrenciye meslek lisesi, üniversite, yüksek lisans ve yurtdışı bursları veren TEV, son üç yılda 3 kız yurdu açtı. Günay, İzmir'de, Trabzon'da, son olarak da 2015'te Ankara'da kız yurtlarını hizmete açtıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

"Ana amacımız, kızlarımıza fırsat eşitliği sunmak. Yani büyük illerde üniversite kazanıp, kendi bölgelerinden, köylerinden, şehirlerinden uzakta bir ile giderken gerek ailenin endişesi gerek çocukların tecrübesizliğine çare bulmak istedik. Bu nedenle yurtlarımızı hizmete açtık. Kız yurtlarımıza da özel burslar veriyoruz. Bu özel burslar dahilinde de yurtta kalan kızlarımızın belli bir bölümü ücretsiz kalıp bir de üstüne vakfımızdan cep harçlığı alabiliyorlar.”

27-02-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş