Arama sonuçları

Para yoksa sosyal sorumluluk da yok

Para yoksa sosyal sorumluluk da yok

Para yoksa sosyal sorumluluk da yok. Yapılan bir araştırma gençlerin sosyal sorumluluk projelerine nasıl yaklaştığını gösteriyor. Günümüzün gençleri para almadıkları takdirde gönüllü hizmette bulunmaya hazır değiller.  Oysa sosyal sorumluluk projelerinde çalışmış olmak birçok şirket için işe alırken aranan şartlar arasında yer alıyor.

Günümüzün gençlerinin toplumsal duyarlılığını Habitat Derneği "Türkiye’deki Gençlerin İyi Olma Hali Raporu"nu açıklıyor. 16 ilde 18-29 yaş aralığındaki 1209 kişiyle yüz yüze görüşülerek hazırlanan rapor ise gençlerin sosyal sorumluluk projelerine nasıl yaklaştığını gösteriyor.

PARA YOKSA SOSYAL SORUMLULUK DA YOK

100 gencin 95'i 'para yoksa gönüllü hizmet yapmam' diyor. Yani para kazanmadıkları takdirde sosyal sorumluluk projelerinde yer almak istemiyorlar. Gençlere "Herhangi bir ücret almadan gönüllü bir işte veya bir sivil toplum kuruluşunda hiç çalıştınız mı?" sorusu yönetildi ama buna yalnızca yüzde 5'i "evet" yanıtı verdi. Gençlerin yüzde 95'inin gönüllülük esaslı faaliyetlere katılmadığı görüldü. 

İKİ YILDA BİR İŞ DEĞİŞTİRİYOR, GİRİŞİMCİ OLMAK İSTİYOR

Raporun ortaya çıkardığı bir başka sonuç da 18-24 yaşları arasındaki gençlerin ortalama 3 yıl boyunca aynı iş yerinde çalıştıklarını göstermesi oldu. 24-29 yaş aralığında ise bu süre 5 yıla kadar yükseliyor. 18-24 yaş diliminde çalışılan iş yeri sayısı 2 iken 24-29 yaşta bu rakam 2.5 çıkıyor. Bu da gençlerin ortalama 2 yılda bir iş değiştirdiğini ortaya koyuyor.

Yine rapordan çıkan başka sonuç gençlerin kendi işini kurmak istediklerini gösteriyor. Kadınların yüzde 57'si, erkeklerin ise yüzde 70'i kendi işini kurmak istiyor.

 

08-10-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin