Arama sonuçları

‘Paydaşlar’ MEB’den memnun değil

‘Paydaşlar’ MEB’den memnun değil

‘Paydaşlar’ MEB’den memnun değil. BirGün’den Mustafa Mert Bildircin’in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, (MEB) “Bakanlığın tanınırlığını ve memnuniyet durumunu belirlemek” amacıyla paydaş anketi gerçekleştirdi. MEB’in 2019-2023 yıllarını kapsayan strateji belgesinde yer alan 60 bin katılımlı paydaş anketine göre, MEB’den memnun olmayanların oranı yüzde 35 olarak gerçekleşti.

Ankete katılan öğrenci, veli ve öğretmenler, MEB’in en çok öncelik vermesi gereken alanın öğretmen politikaları olduğunu ifade etti.

MEB, teşkilat yapısı ve faaliyet alanları analizi yaparak, “Paydaş Listesi” oluşturdu. Listede yer alan 60 bin kişinin idareden beklentilerinin ve memnuniyet oranlarının belirlenmesi amacıyla, “Paydaş Anketi” düzenlendi. Ankette, idarenin tanınırlığına, idareye yönelik memnuniyet durumuna, ilişkili olunan ve öncelik verilmesi gereken alanların tespit edilmesine yönelik sorulara yer verildi. Anketin katılımcıları okul, kurum, ilçe, il ve merkez teşkilat çalışanları ile öğrenciler ve velilerden oluştu.

Ankette, “Bakanlık faaliyetlerinden memnun musunuz?” diye soruldu. Bakanlık faaliyetlerine ilişkin “Tamamen memnumum” diyen katılımcıların oranı yüzde 26’da kaldı. Soruyu, “Hiç memnun değilim” şeklinde yanıtlayanların oranı yüzde 9, “Memnun değilim” şeklinde yanıtlayanların oranı ise yüzde 15 olarak gerçekleşti. Katılımcıların yüzde 10’u, Bakanlık faaliyetlerinden, “Biraz memnun” olduğunu söyledi.

ÖNCELİK ÖĞRETMEN OLMALI

MEB’in anketine katılanların, öncelik verilmesi gerekli görülen faaliyet alanlarına yönelik yanıtları da Türkiye’deki eğitim sisteminin sorunlarını bir kez daha gözler önüne serdi. Katılımcıların büyük bölümü, Bakanlığın atama, yerleştirme, yer değiştirme ve nitelik konularındaki öğretmen politikalarına öncelik vermesi gerektiğini belirtti. Öğrenci başarısını artırmaya yönelik faaliyetler, öğrencilerin bilimsel, sportif faaliyetlere katılımı, okul binalarının fiziksel yeterlilikleri konuları da öncelik verilmesi gerekenler arasında sıralandı.

Hayat boyu öğrenme faaliyetleri, zorunlu eğitim faaliyetleri, okul öncesi eğitim faaliyetleri ile eğitimde teknoloji kullanımına yönelik faaliyetler en çok memnun olunan alanlar arasında gösterildi.

03-12-2019


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş