Arama sonuçları

Pedagojik formasyona 'öğretmen' tepkisi

Pedagojik formasyona 'öğretmen' tepkisi

Eğitim fakültesi dışındaki fen ve edebiyat fakülteleri başta olmak üzere birçok fakültenin mezununa öğretmenlik yolunu açan "pedagojik formasyon" tekrar tartışılmaya başlandı. Eğitim fakültesi öğrencileri ve öğretmen adayları sosyal medyada "Formasyon verme artık YÖK" adıyla kampanya başlattı.

Geçtiğimiz günlerde YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın pedagojik formasyonla ilgili bir çalışma yaptıklarını söyleyerek, " Pedagojik formasyona prensip olarak karşı değiliz" sözleri eğitim fakültesi ile diğer fakülte mezunlarını karşı karşıya getirdi.

Öğretmenliğin bir ihtisas mesleği olduğunu söyleyen eğitim fakültesi öğrenci ve mezunları diğer fakültelerin mezunlarına "pedagojik formasyon" verme yoluyla öğretmenlik hakkı verilmesine karşı çıkıyor. Ööğretmenlik yapma hakkına yalnızca eğitim fakültesi mezunları sahip değil. Fen, edebiyat, ilahiyat, teknoloji ve tasarım, beden eğitimi ve spor yüksekokulları, güzel sanatlar, hukuk, iletişim, iletişim bilimleri, veteriner, ziraat, su ürünleri, ev ekonomisi gibi değişik fakülte ve bölüm mezunları pedagojik formasyon alarak öğretmenlik yapabiliyor.

UZAKTAN EОİTİMİ BİLE VAR

Pedagojik formasyonu açıköğretim ve uzaktan öğretim programlarından bile almanın mümkün olduğunu söyleyen öğretmenler son değişiklikle 7 haftalık ücretli yaz okullarına katılarak, öğretmenlik yapma hakkına sahip olunduğunu söylüyor. Öğretmenler, "Oysa bir ihtisas mesleği olarak nitelendirilen öğretmenliği 35 güne eşitleyerek ne kadar nitelikli öğretmen yetiştirebilirsiniz" diyor.

Fotoğraf: Anadolu Üniversitesi

30-10-2015


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş