Arama sonuçları

Pedagojik formasyonun yerine ne gelecek?

Pedagojik formasyonun yerine ne gelecek?

Pedagojik formasyonun yerine ne gelecek? Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hazırladığı 2023 Eğitim Vizyonu’na göre pedagojik formasyonluk kaldırılacak.

2023 Eğitim Vizyonu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki törende Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekli şart olan pedagojik formasyonun kaldırıldığını açıkladı.

Peki yerine ne gelecek?

PEDAGOJİK FORMASYONUN YERİNE NE GELECEK?

İşte bu sorunun yanıtını 2023 Eğitim Vizyonu belgesi veriyor.

Belge şöyle diyor:

“Sertifikaya dayalı Pedagojik Formasyon uygulaması kaldırılacak ve yerine yurt sathında kolay erişilebilir lisansüstü düzeyde Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı açılacaktır. Bu program mesleki gelişim çerçevesinde Millî Eğitim Bakanlığı’nda öğretmenlik hakkı kazanan adaylara uygulanmaya başlayacak.”

 

KİMLER ÖĞRETMEN OLARAK ATANACAK?

Bu durumda öğretmenlik atamasına kimlerin başvurabileceği de kesin değil.  Şu anda eğitim fakültesi mezunlarının yanı sıra başta fen edebiyat ile ilahiyat fakültesi mezunları ile pedagojik formasyon alan tüm adaylar atanmak için bakanlığa başvurabiliyor. Pedagojik formasyonun kaldırılmasıyla birlikte öğretmenlik için sadece eğitim fakültesi mezunları mı başvuru yapabilecek?

MEB NE DİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) pedagojik formasyonun kaldırılmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

-Daha önce sertifika programı olarak uygulanan “pedagojik formasyon” bundan böyle yüksek lisans programı haline getirilerek Türkiye Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı olarak uygulanacaktır.

- Yüksek lisans programı eğitiminin içeriği, YÖK ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan işbirliği ve koordinasyon çerçevesinde belirlenecektir.

- Uygulama, yüksek öğretim kurumlarının ilgili enstitüleri tarafından il milli eğitim müdürlüklerinin desteğiyle yürütülecektir

 

23-10-2018


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş