Arama sonuçları

Pilot üniversite seçildi, projesi Kur'an bülbülleri yetiştirmek

Pilot üniversite seçildi, projesi Kur'an bülbülleri yetiştirmek

YÖK'ün "Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Projesi" kapsamında pilot belirlediği 5 üniversiteden biri olan Bingöl Üniversitesi, "Kur'anbülbülleri" yetiştirecek. Bingöl Üniversitesi'nce, üniversite bünyesinde "Kıraat İlmi, Eğitimive Uygulama Merkezi" açılması için yapılan başvuru YÖK'ün onayından geçti.

Üniversiteden edinilen bilgiye göre merkezde hafızlara "Kur'an-ı Kerim'i gönüllere nakşedecek ileri düzeyde eğitim" verilecek. Mevcut akademik kadronun yanı sıra farklı ülkelerden de alimlerin de eğitim vereceği merkez, ileride enstitüye dönüştürülecek.

MÜFTÜLERLE İŞBİRLİĞİ YAPILACAK

Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Kıraat İlmi, Eğitimi ve Uygulama Merkezi'nde yeni “Kur’an bülbülleri” yetiştirileceğini söyledi. Doğu ve Güneydoğu’da medreselerin çok güçlü bir geleneğe sahip olduğunu belirten Çapak, sadece Arapça eğitimiverilmesini değil, Kur'an-ı Kerim'in en iyi şekilde tecvit kurallarına uygun şekilde öğrenilmesini de arzu ettiklerini dile getirdi.

"Üniversitemizde ve bölgemizde böyle bir merkezin olmasını son derece önemli buluyoruz." diyen Çapak, merkezin Bingöl'de kurulmasında başta YÖK Başkanı olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Çapak, Diyanet İşleri Başkanlığı, İl Müftülüğü ve bölgedeki müftülüklerle işbirliği içinde çalışma yürüteceklerine işaret ederek eğitim anlamında öncelikle İlahiyat Fakültesindeki öğretim üyelerinden istifade edeceklerini aktardı.

ENSTİTÜ HALİNE DÖNÜŞECEK 

Merkezde eğitim alacakların en iyi şekilde yetişmelerini sağlayacaklarını ve sertifika vereceklerini ifade eden Çapak, ilerleyen süreçte merkezin enstitüye dönüşmesini arzu ettiklerini bildirdi. Çapak, bu sayede merkezin kendisine ait akademik ve idari personeli olacağına dikkati çekerek merkez ile üniversitenin önemli bir misyon üstleneceğini vurguladı.Üniversite bünyesindeki caminin altında iki katlı bölümde açılacak merkez için eğitimaltyapısının hazır olduğunu anlatan Çapak, eğitime bu yıl başlanacağını aktardı.

Çapak, eğitim görecek kişilerin öğrendiklerini bizzat uygulamasını yapabileceği sessiz ve güzel bir mekan içerisinde olacaklarını söyleyerek şunları kaydetti:

"Bu merkezde kurs vereceğimiz kişiler zaten hafız olanlardır. Altyapı olacak ki biz üzerine birtakım şeyler bina etmiş olalım. İfade doğru olursa merkezde kesinlikle Kur'an bülbülleri yetiştirilecek diyebiliriz. Merkezin Türkiye'nin sayılı ilim merkezi haline gelmesi için gayret göstereceğiz. Bu kurslarda Kur'an ve kıraatle ilgili bilgiler medresede yetiştirilen veya medresede verilen eğitime ek olarak verilmiş olacak. Merkezdeki eğitim ile hem medrese geleneğini hem Kur'an ve kıraat geleneğini bütünleştirmiş olacağız. Böylece daha ehliyetli daha yetkin insanların yetişmesine katkıda bulunmuş olacağız."

24-02-2017


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş