Arama sonuçları

PISA için okullara öğrenci nakli yapıldı mı?

PISA için okullara öğrenci nakli yapıldı mı?

PISA için okullara öğrenci nakli yapıldı mı? Bir süredir akıllara takılan bu soruyu dile getiren CHP Grup Başkanvekili Engin Altay oldu. Altay, geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan 2015 yılı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) sınavları öncesi, sınava katılan okullara öğrenci nakli olup olmadığını sordu.

Altay, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, OECD tarafından 2000 yılından itibaren 3 yılda bir yapılan PISA araştırmasının, OECD üyesi ülkeler ve diğer katılımcı ülkelerdeki zorunlu eğitimi bitiren öğrencilerin, modern toplumda yerlerini alabilmeleri için gereken temel bilgi ve becerilere ne ölçüde sahip olduklarını ortaya koymayı hedeflediğini anımsattı.

Altay, PISA 2015 uygulamasının, 35'i OECD üyesi olmak üzere 72 ülke ve ekonomideki yaklaşık 29 milyon öğrenciyi temsilen, 540 bine yakın öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildiğini belirtti. Altay, PISA 2015 uygulamasına Türkiye'den 61 ilden 187 okul ve 5 bin 895 öğrencinin elektronik sınava katıldığını aktardı.

SINAV ÖNCEKİ ÖĞRENCİ GEÇİŞİ Mİ YAPILDI?

Altay, 2002'den bu yana Türkiye’den PISA sınavlarına katılan okulları ve tüm verileriyle sonuçlarını sorarak, 2015 yılı PISA sınavlarına katılan örneklem alınan okullara sınav öncesi öğrenci nakli gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek istedi. Altay, önergesinde şu sorulara yer verdi:

"2015 sınavına katılan 187 okulda öğrenci nakil hareketliliği oldu mu? Bakanlık olarak eğitimde yaşanılan bu nitelik sorunu ile ilgili bir değerlendirme yapılmakta mı? Özellikle 2012'de uygulamaya konulan 4+4+4 sisteminin başarısızlıkla etkisi arasında bir korelasyon görülmekte midir? Bu konuda yapılmış bir çalışma mevcut mu? Gerek PISA gerekse TİMSS gibi uluslararası sınavlar ile TEOG, YGS ve LYS gibi yerel sınavlardaki başarısızlıklar karışışında 14 yıldır uyguladığınız eğitim politikalarını gözden geçirecek bir çalışma yapacak mısınız?"

PISA İÇİN HANGİ OKULLAR SEÇİLDİ?

PISA 2015 Türkiye örnekleminde öğrenci oranının en yüksek olduğu okul türleri, Anadolu Lisesi ile Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi oldu. Bu iki okulun toplamı tüm öğrencilerin yüzde 75’ini oluşturdu. Anadolu Lisesi öğrenci oranı yüzde 38.1, mesleki ve teknik lise oranı yüzde 36.4, Anadolu İmam Hatip lisesi yüzde 14.4, fen lisesi oranı yüzde 2.1 olurken, öğrenci oranının en düşük olduğu okul türü ise yüzde 0.7 ile Güzel Sanatlar Lisesi oldu. 

 

12-12-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş