Arama sonuçları

Pozitif vaka nedeniyle kaç okulda eğitime ara verildi?

Pozitif vaka nedeniyle kaç okulda eğitime ara verildi?

Okullarda yüz yüze eğitime geçeli iki hafta oldu. Peki bu sürede salgının okullarda durumu nedir? Pozitif vaka sayısı nedeniyle eğitime ara verilen okul oldu mu?

Bu soruya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “sayı oldukça düşük” diye yanıt verdi.  Özer, 850 bin derslikten sadece 198'sinde vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildiğini belirterek şöyle konuştu:

OKUL DIŞI ORTAMDAN GELİYOR

"Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile belirlediğimiz kriterler, Kovid-19 salgınında okullarda yüz yüze eğitim devam ederken uyulması gereken kuralların çoğu kıta Avrupa'sında, farklı ülkelerde uygulanan kurallarla büyük oranda örtüşüyor. Bir haftalık süreçte gelinen nokta, sağlık kurallarına uyduğumuz zaman süreci ne kadar başarılı şekilde yönetebileceğimizi gösteriyor. Türkiye'de eğitim sisteminin ölçeği çok büyük. Yaklaşık 18 milyon öğrencimiz, 1,2 milyon öğretmenimiz, 115 bin temizlik görevlimiz, 100 binin üzerinde idari personelimizin olduğu, 20 milyona yakın insanımızın yer aldığı eğitim sisteminden bahsediyoruz. Vaka ve yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verilen sınıf sayısı oldukça düşük. Bu şunu gösteriyor, şu anda Kovid-19 salgını ortamında en güvenli ortam okullardır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak en son kapatılacak yerlerin okullar olduğu irademiz aynen devam etmektedir. Diğer taraftan bildiğiniz gibi virüs sadece okulları seçmiyor. İnsanların yaşadığı, etkileşim içerisinde olduğu tüm mekanlarda virüsün yayılma potansiyeli var. Çoğu kez okul dışı ortamlardaki bulaştan kaynaklanıyor”

12-09-2021


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş