Arama sonuçları

Proje okul uygulamasından vazgeçilmeli

Proje okul uygulamasından vazgeçilmeli

Proje okul uygulamasından vazgeçilmeli. CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, "proje okulları" uygulamasından vazgeçilmesini, yetişmiş öğrencilerle öğretmenlerin tekrar kavuşturulmasını istediklerini söyledi.

Şeker, TBMM'de, bir grup öğrenci, öğretmen ve velilerle düzenlediği basın toplantısında, "proje okul" uygulamasına tepki gösterdi.

PROJE OKUL UYGULAMASINDAN VAZGEÇİLMELİ

Seçilmiş öğrencilerin bir günde, kendilerini yetiştiren öğretmenlerden koparıldığını ifade eden Şeker, Türkiye'nin geleceği için seçilmiş öğrencilerin çok iyi eğitim alması gerektiğini belirtti. Türkiye'nin yetişmiş bireylere ihtiyacı olduğunu dile getiren Şeker, sözlerini şöyle sürdürdü:

ÖĞRETMENLERİ BİR GÜNDE UZAKLAŞTIRDILAR

"Bir anda 70-80 öğretmeni çekip aldığınızda, o çocuklar orada duvarlarla baş başa kalıyorlar. Dün Vefa Lisesi'ndeydik, oradaki 58 öğretmeni bir günde atıp, uzaklaştırdılar; hiçbir bilgisi, kurumsal bilgisi olmayan öğretmenleri tutup oraya getirdiler. Güzel Sanatlar Lisesi'ndeki müzik öğretmenlerini İmam Hatip Lisesi'ne gönderiyorlar, resim öğretmenlerini düz liselere gönderiyorlar. Bu, Türkiye'nin geleceği açısından kayıptır. Bu proje okulları uygulamasından vazgeçmelerini, yetişmiş öğrencilerle öğretmenlerini birleştirmelerini istiyoruz."

Öğretmen ve veliler adına konuşan Hülya Şen de proje okulları uygulamasına karşı olduklarını dile getirdi.

PROJE OKUL NEDİR?

2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) torba yasaya koyduğu bir madde ile Proje Okullar’ın yasalaşmasını sağladı. Buna göre Türkiye’nin en köklü ve en yüksek puanlı okulları proje okul ilan edildi. Öğrencileri gibi başta müdürler olmak üzere yöneticileri ve öğretmenleri sınavla alınan bu okullara artık sadece bakan olur’u ile öğretmen ve yönetici atılmasının önü açıldı. İlk uygulamada İstanbul (Erkek) Lisesi’nde yaşandı. Bu okulun müdürü dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından ‘olur’ ile atandı. 2015-2016 öğretim yılı son bulurken proje okullar başta mezuniyet törenlerinde öğrenciler tarafından protesto edildi.

EYLÜL’DE YÖNETMELİK ÇIKTI

Geçtiğimiz eylül ayında ise Proje Okullar Yönetmeliği çıktı. Bu yönetmelikle proje okullarda 8 yılını dolduran tüm okul yöneticileri ile öğretmenleri başka okullara tayin edildi.Yönetmelik bu okullara müdür ve öğretmenlerin 4 yıl süreyle atanacağını, en fazla 8 yıl görev yapılabileceğini öngörüyor.

Proje okullardaki öğretmenlerin başka eğitim kurumlarına tayinleri hem öğrenci hem de öğretmenler tarafından protesto edildi ve protestolar da sürüyor. Aynı yönetmelik bu okullara akademisyen müdür ve öğretmen atanmasının da önünü açtı.

Bu blog AA abonesidir

01-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş