Arama sonuçları

‘Proje okul’ velilerine biber gazı

‘Proje okul’ velilerine biber gazı

'Proje okul' velilerine biber gazı. Aralarında İstanbul (Erkek), Kabataş Erkek, Cağaloğlu Anadolu, Kadıköy Anadolu, Kadıköy Avni Akyol gibi Türkiye'nin en köklü liselerin de bulunduğu, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) “proje okul” uygulamasına karşı veliler birleşti.

‘Projeniz Değiliz İnisiyatifi’ adıyla bir araya gelen veliler, uygulamaya karşı 23 bin imza topladı. Proje Okul Yönetmeliği’nin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için dava açan veliler kampanyada topladığı imzaları Milli Eğitim Bakanlığı’na iletmek aracıyla Ankara’ya gitti.

'PROJE OKUL' VELİLERİNE BİBER GAZI

İmzaları teslim etmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın bahçesine girerek basın açıklaması yapmak isteyen velilere polis biber gazıyla saldırdı.

İmzalar daha sonra, CHP milletvekilleri Ceygun İrgin, Onursal Adıgüzel ve Barış Yarkadaş ile iki veliden oluşan heyet tarafından bakanlığa teslim edildi.

Açıklama yapan Yarkadaş, ‘proje okul’lardaki öğretmenlerin yüzde 60’ının değiştirildiğini söyledi. Yarkadaş, “Veliler bu duruma karşı. MEB ise velilerin sorunlarını çözmek yerine polis ordusuyla baskı uyguluyor. Bizlere adeta şüpheli muamelesi yapılıyor” diye konuştu.

PROJE OKUL NEDİR?

2014 yılında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) torba yasaya koyduğu bir madde ile Proje Okullar’ın yasalaşmasını sağladı. Buna göre Türkiye’nin en köklü ve en yüksek puanlı okulları proje okul ilan edildi. Öğrencileri gibi başta müdürler olmak üzere yöneticileri ve öğretmenleri sınavla alınan bu okullara artık sadece bakan olur’u ile öğretmen ve yönetici atılmasının önü açıldı. İlk uygulamada İstanbul (Erkek) Lisesi’nde yaşandı. Bu okulun müdürü dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından ‘olur’ ile atandı. 2015-2016 öğretim yılı son bulurken proje okullar başta mezuniyet törenlerinde öğrenciler tarafından protesto edildi.

EYLÜL’DE YÖNETMELİK ÇIKTI

Geçtiğimiz eylül ayında Proje Okullar Yönetmeliği çıktı. Bu yönetmelikle proje okullarda 8 yılını dolduran tüm okul yöneticileri ile öğretmenleri başka okullara tayin edildi.Yönetmelik bu okullara müdür ve öğretmenlerin 4 yıl süreyle atanacağını, en fazla 8 yıl görev yapılabileceğini öngörüyor.

Proje okullardaki öğretmenlerin başka eğitim kurumlarına tayinleri hem öğrenci hem de öğretmenler tarafından protesto edildi ve protestolar da sürüyor. Aynı yönetmelik bu okullara akademisyen müdür ve öğretmen atanmasının da önünü açtı.

Fotoğraf: Twitter

24-11-2016


Etiketler

Paylaşın arkadaşlarınızı da bilgilendirin

Paylaş